Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 maj 1940

Norwegia: Wojska alianckie zajęły centrum Norwegii.

2 maj 1940

Polska: Z więzienia na Pawiaku w Warszawie wywieziono do obozu w Sachsenhausen 1500 mężczyzn.

3 maj 1940

Atlantyk: Został zatopiony brytyjski niszczyciel "Afridi" przez niemieckie samoloty w rejonie Namsos koło Norwegii. Również zatopiony przez niemieckie samoloty został francuski niszczyciel "Bison" koło Trondheim.

4 maj 1940

Norwegia: We fiordzie koło Narwiku niemieckie samoloty zatopiły polski niszczyciel "Grom".

5 maj 1940

W. Brytania: W Londynie ukonstytuował się rząd norweski na emigracji.

6 maj 1940

Atlantyk: Brytyjska admiralicja chcąc zabezpieczyć alianckie wojska przed ewentualną próbą przewiezienia wojsk niemieckich w celu dokonania desantu na tyłach przeciwnika wystawiła  zaporę u wybrzeży holenderskich z 9 brytyjskich okrętów podwodnych i 3 francuskich.

7 maj 1940

8 maj 1940

Atlantyk: W nocy u brzegów Holandii został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny "U-9" francuski okręt podwodny "Doris"

9 maj 1940

Islandia: Brytyjczycy zajęli Islandię oraz wyspy Feroe.

Niemcy: Niemiecki Sztab Generalny do operacji na zachodzie podzielił swoją armię na 3 grupy: Grupę Armii A, B i C. Główne zadanie przypadło GA. A pod dow. gen. płk von Rundtstedta, która miała za zadanie przełamania obrony aliantów w północno-wschodniej Francji, obejście Linii Maginota i sforsowanie Mozy.

10 maj 1940

Belgia: Operacja "Fall Gelb". Niemcy napadły na Francję, Belgię i Holandię. Ofensywa niemiecka skierowana przeciwko Belgii i Holandii rozpoczęła się równocześnie o godz. 5.35. Ten zaskakujący atak poprzedzony został nocnym desantem spadochroniarzy niemieckich, którzy zajęli strategiczne pozycje: mosty, węzły komunikacyjne. Zdobyty też został bardzo ważny fort Eben-Emael. Armia belgijska wspomagana była przez jednostki francuskie i brytyjskie, które wkroczyły natychmiast jak tylko otrzymały informacje o inwazji niemieckiej. Operacja niemiecka miała na celu, poprzez manewr oskrzydlający i zmasowane uderzenie dywizji pancernych, całkowite odcięcie wojsk belgijskich i alianckich, w tym zwłaszcza znacznej części wojsk francuskich od granicy francusko-belgijskiej.

W. Brytania: Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii. W swoim pierwszym przemówieniu powiedział m.in. "Nic innego nie mogę wam zaoferować poza krwią, potem i łzami".

Francja: Niemieckie lotnictwo zbombardowało Boulogne i Calais.

11 maj 1940

Niemcy: 18 Brytyjskich samolotów typu "Whitley" dokonało ataku bombowego na linie kolejową w rejonie Munchen-Gladbach.

12 maj 1940

Francja: Niemieckie jednostki pancerne 1 i 10 DPanc. doszły do Mozy.

13 maj 1940

Francja: Wojska pancerne Heinza Guderiana przerwały front na Mozie między Dinant a Sedanem. Po całonocnych przygotowaniach oddane do dyspozycji wojsk pancernych pułk strzelców ppłk. Balcka i pułk Gross-Deustchland przełamały pozycje francuskie. Przygotowanie artyleryjskie oraz nieustanne ataki bombowców Ju-87 Stuka nie dały obronie francuskiej ani chwili oddechu. W godzinach wieczornych formacje niemieckie głęboko wbiły się w pas umocnień francuskich.

14 maj 1940

Holandia: Rozpoczęły się negocjacje w sprawie losów okrążonego Rotterdamu. i mimo prowadzonych rozmów, Niemcy przeprowadzili atak lotniczy na miasto. Nalot spowodował śmierć 900 mieszkańców. Do miasta wjechały niemieckie czołgi 9 DPanc.

15 maj 1940

Francja: Wojskom pancernym gen. Heinza Guderiana udało się dokonać wyłomu w rejonie Sedanu.

Holandia: Pragnąc uniknąć dalszych strat, dowództwo wojsk holenderskich zdecydowało się na kapitulację.

Norwegia: Krótko po północy samoloty niemieckie zbombardowały i zatopiły polski statek "Chrobry" przewożący ewakuowanych z Narwiku żołnierzy alianckich.

Atlantyk: W ujściu Skaldy samoloty niemieckie zatopiły brytyjski niszczyciel "Valentine".

Niemcy: 93 brytyjskie samoloty dokonały zmasowanego ataku na niemieckie Zagłębie Ruhry.

16 maj 1940

17 maj 1940

Francja: Wojska Guderiana przekroczyły rzekę Oise.

Belgia: Skapitulowała Bruksela.

18 maj 1940

19 maj 1940

Francja: Gen. Maxime Weygand stanął na czele wojsk alianckich, zajmując miejsce gen. Maurice'a Gamelina.

Atlantyk: W rejonie Nieupoort-Ostenda samoloty niemieckie zatopiły brytyjski niszczyciel "Whitley".

20 maj 1940

Francja: Oddziały alianckie zostały okrążone w Dunkierce. - Admiralicja brytyjska rozpoczęła operację "Dynamo", wycofywania Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Niemcy zatopili holenderski frachtowiec "Pavon" wiozący do Dunkierki 1500 żołnierzy holenderskich.

21 maj 1940

Francja: Został zatopiony francuski niszczyciel "L'Adroit".

Pancerne siły brytyjskie dokonały w pobliżu Arras desperackiej próby przebicia się w kierunku Paryża. Do ataku ruszyło 70 czołgów Mk I i 20 MkII Matylda z brytyjskich 4 i 7 RTR (Royal Tank Regiment). Skrzydła Brytyjczyków zabezpieczało 70 francuskich czołgów średnich Souma S-35. Uderzenia to trafiło na rezerwową dywizję zmotoryzowaną SS "Totenkopf". Po pierwszym zaskoczeniu i spowodowanym przez to zamieszaniu Niemcom udało się zatrzymać aliancki atak, który bez wsparcia artyleryjskiego i lotniczego nie miał dostatecznej siły przebicia.  

Norwegia: Koło Norwegii zatonął brytyjski krążownik "Effingham".

22 maj 1940

23 maj 1940

Francja: Koło Dunkierki został zatopiony francuski niszczyciel "Jaguar".

24 maj 1940

Francja: Hitler niespodziewanie wydał rozkaz przerwania natarcia na porty nad kanałem.

Pod Calais w trakcie ostrzeliwania niemieckich kolumn pancernych zbliżających się do tego portu, alianckie okręty zostały zaatakowane przez niemieckie samoloty. Zatopiony został niszczyciel "Wessex", a "Vimiera" i "Burza" zostały uszkodzone. 

25 maj 1940

Francja: 25 tyś. Brytyjczyków załadowano na statki. - Luftwaffe rozpoczęła bombardowania dunkierskiego kotła. 

Francja: Wojska niemieckie zajęły Boulogne, skąd brytyjskie okręty zdołały ewakuować 2/3 brytyjskiej brygady, która miała bronić portu. W obronie portu zatopione zostały 2 francuskie niszczyciele "Orage" i "Chacal", a "Fougueux" i "Frondeur" zostały uszkodzone.

26 maj 1940

Francja: Alianci rozpoczęli ewakuację z Dunkierki. Tego dnia łącznie ewakuowano 27 936 żołnierzy.

Norwegia: Koło Narwiku niemieckie samoloty zatopiły brytyjski lekki krążownik "Curlew"

27 maj 1940

Francja: Odcięta od dywizji francuskich i brytyjskich armia belgijska zaprzestała walki.

Francja: Drugiego dnia ewakuacji z Dunkierki aliantom udało się uratować tylko 7669 ludzi.

28 maj 1940

Francja: Tego dnia aliancka obrona kotła pod Dunkierką sięgała po Cassel na zachodzie, Ypres na wschodzie i Lille na południu. Alianckie okręty zdołały zabrać z plaż 17 804 ludzi.

29 maj 1940

Norwegia: Sam. Bryg. Strz Podhalańskich uczestniczyła w zdobyciu Narwiku.

Francja: Czwarty dzień ewakuacji Dunkierki. Tego dnia aliantom udało się ewakuować aż 43 310 żołnierzy, ale stracili niszczyciele: "Wakeful", "Grafton", "Grenade" a "Montrose", "Intrepid", "Saladin", "Icarus", "Verity", "Gallant" i francuski "Mistral" zostały uszkodzone.

30 maj 1940

Francja: Piąty dzień ewakuacji Dunkierki. Aliancki sztab stwierdził, że obrona przyczółka wytrzyma jeszcze najwyżej 3 dni. Tego dnia z plaż zdołano ewakuować 53 823 ludzi. Aliancka marynarka znów poniosła wysokie straty, szczególnie w niszczycielach, w związku z czym głównodowodzący brytyjską flotą gen. Pound postanowił wycofać wszystkie swoje nowe jednostki z operacji "Dynamo". Pozostawiono tylko 15 starych i małych niszczycieli, niszczyciel polski i oczywiście niszczyciele francuskie. Tego dnia zostały zatopione 2 francuskie niszczyciele "Bourrasque" i "Sirocco" oraz ciężko uszkodzono "Cyclone".

31 maj 1940

Francja: Kolejny dzień ewakuacji Dunkierki. Tego dnia ewakuacja rozpoczęła się dopiero po południu ze względu na złą pogodę, a i tak uratowano rekordową ilość żołnierzy, bo aż 68 015 i to głównie dzięki niezliczonej rzeszy małych "drobnoustrojów" takich jak: kutry, barkasy, motorówki, holowniki i szalupy.

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-13" został zatopiony na północny wschód od Newcastle przez brytyjski eskortowiec "Weston".

Niemieckim U-bootom podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić 14 statków o łącznym tonażu 61 635 BRT.

Styczeń - Luty  - Marzec - Kwiecień - Czerwiec - Lipiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień