Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 lipiec 1940

Atlantyk: Na południowy zachód od Irlandii brytyjska korweta "Gladiolus" zatopiła niemiecki okręt podwodny "U-26", a niszczyciel "Vansittart" zatopił "U-102".

W. Brytania: Powstała pierwsza polski jednostka lotnicza na ziemi angielskiej 300 Dywizjon Bombowy "Ziemi Mazowieckiej".

Francja: Rząd francuski ulokował swoją siedzibę w Vichy.

2 lipiec 1940

Niemcy: Hitler nakazał podjęcie przygotowań do operacji "Seelowe", czyli inwazji na Wielką Brytanię. Udział w niej miało wziąć 40 dywizji. Jak wiadomo nigdy do niej nie doszło.

Atlantyk: As niemieckich U-bootów kapitan Prien na "U-47" zatopił brytyjski liniowiec "Andora Star" wiozący ok. 1673 osób, w tym i jeńców niemieckich do Kanady. Zginęło w sumie 826 osób, w tym 322 Niemców i 243 Włochów i była to największa liczba osób które zginęły w wyniku zatopienia cywilnego statku. 

3 lipiec 1940

Mers el-Kebir: Admirał Francois Darlan polecił flocie francuskiej zatopić się, gdyby, mimo klauzuli zawieszenia broni, Niemcy usiłowały ją opanować. Rząd brytyjski i admiralicja obawiały się, że Niemcy mogą użyć Francuskiej floty i tym samym powiększyć Kriegsmarine. Nie wiedząc o rozkazie Darlana, wydano rozkaz przejęcia kontroli nad wszystkimi francuskimi okrętami wojennymi, które nie przyłączyły się do gen. de Gaulle'a. Królewska Marynarka skierowała ultimatum do całej floty francuskiej zakotwiczonej w Mers el-Kebir obok Oranu, nakazując jej udanie się do Wielkiej Brytanii lub USA albo poddanie się w ciągu 6 godzin. Po odrzuceniu ultimatum flota brytyjska, blokująca redę, o godz. 17.54 otworzyła ogień. Po stronie brytyjskiej w akcji brały udział siły "H" w składzie pancerniki "Hood", "Valiant" i "Resolution" oraz lotniskowiec "Ark Royal", a także 2 krążowniki i 11 niszczycieli. Francuzi mogli im przeciwstawić 4 pancerniki, 2 superniszczyciele "Volta" i "Mogador" oraz 4 duże niszczyciele, ponadto z Oranu nadeszły niszczyciele. Po 10 minutach francuska eskadra praktycznie przestała istnieć. Pancernik "Bretagne" zatonął, "Dunkerque" został osadzony na mieliźnie, a "Provence" uszkodzony i niezdolny do walki. "Strasbourg" po opuszczeniu portu udał się do Tulonu wraz z 11 niszczycielami. 1300 marynarzy francuskich zginęło. Wiadomość o tym przyjęta została we Francji z wielkim oburzeniem. Rząd Petaina natychmiast zerwał wszystkie stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią. Brytyjski premier Churchill usprawiedliwiając tę operację, tłumaczył ją wielką niepewnością co do przyszłego stanowiska rządu w Vichy w sprawach wojskowych.

M. Śródziemne: W Aleksandrii Brytyjczycy internowali francuski pancernik "Lorraine", krążowniki "Duquesne", "Tourville", "Suffren", "Duguay-Trouin" oraz niszczyciele.

4 lipiec 1940

Afryka Płn: Początek serii pierwszych ataków włoskich na pozycje Brytyjskie. Gen. Guglielmo Nasi uderzył z Etiopii na Sudan zdobywając kilka miast przy granicy oraz na północ na Brytyjski Somalię. Włosi na tym froncie posiadali ok. 370 tys. żołnierzy podczas gdy Anglicy mieli ich w Somalii, Sudanie i Kenii zaledwie 19 tys.

Francja: Rząd Vichy zerwał stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią.

5 lipiec 1940

M. Śródziemne: Lotnictwo brytyjskie zatopiło włoski niszczyciel "Zeffiro" w Tobruku.

Atlantyk: Brytyjski niszczyciel "Whirlwind" został zatopiony na zachód od Irlandii przez niemiecki okręt podwodny "U-34".

6 lipiec 1940

Atlantyk: Brytyjski okręt podwodny "Shark" został zatopiony w rejonie Stavangeru przez niemieckie trałowce i samoloty. 

7 lipiec 1940

8 lipiec 1940

M. Śródziemne: Eskadra brytyjska z lotniskowcem "Hermes" zaatakowała flotę francuską w Dakarze uszkadzając pancernik "Richelieu".

Bombowce włoskie udanie zbombardowały brytyjski krążownik "Gloucester" uszkadzając go i zabijając na nim kapitana i 17 marynarzy. 

9 lipiec 1940

Niemcy: Początek nocnych nalotów Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF).

M. Śródziemne: Bitwa u przylądka Stilo lub koło Kalabrii. Do bitwy doszło w wyniku podjęcia w tym samym czasie akcji ochrony własnych konwojów przez floty Włoch i Wielkiej Brytanii. Flota brytyjska składała się z zespołu "A" w składzie 5 krążowników i flotylli niszczycieli, zespołu "B": pancernik "Warspite" i 5 niszczycieli i "C": pancerniki "Royal Severeing", "Malaya", lotniskowiec "Eagle" i flotylla niszczycieli. Włosi mieli pancerniki "Giulio Cesare", "Conti di Cavour", 6 ciężkich i 12 lekkich krążowników i 24 niszczyciele. O świcie brytyjskie samoloty rozpoznawcze dostrzegły włoską flotę płynącą w kierunku Włoch. Siły obu stron były równe. Po południu floty dzieliło 90 Mm i z pokładu "Eagle" wystartowały samoloty do ataku torpedowego, który nie przyniósł rezultatu. O 15.00 brytyjski krążownik "Neptune" dostrzegł krążowniki włoskie, które otworzyły do niego ogień. O 15.25 z tej trudnej sytuacji wybawił go pancernik "Warspite", który zmusił przeciwnika do wycofania. O 15.53 "Warspite" i "Malaya" dostrzegły włoskie pancerniki i otworzyły do nich ogień z odległości 25 km. Uszkodzony został włoski pancernik "Giulio Cesar" i krążownik "Bolzano". Włosi przerwali walkę i zaczęli wycofywać się. Ich niszczyciele położyły zasłonę dymną i wykonały śmiały atak torpedowy, który zmusił Brytyjczyków do złamania szyków co sprawiło, że pogoń za wrogiem została spóźniona i okręty włoskie zdążyły się schronić we włoskich portach.

Atlantyk: Brytyjski okręt podwodny "Salmon" zatonął po wejściu na minę w rejonie Stavangeru.

10 lipiec 1940

W. Brytania: Nastąpił pierwszy ciężki atak lotniczy na Wielką Brytanię - i ta data jest traktowana jako początek zmagań lotniczych zw. "Bitwą o Anglię". Siły niemieckie składały się z 2 Floty stacjonującej w krajach Beneluxu, 3 Floty w północnej Francji, 5 Floty w w Norwegii i Danii. Razem ok. 1600 bombowców i 1200 myśliwców. Przeciwko nim Brytyjczycy mogli przeciwstawić ok. 2000 samolotów, w tym 1200 bombowców. Pierwsza faza niemieckich nalotów trwała do 18 sierpnia i miała na celu nękanie brytyjskich konwojów na Kanale oraz południowych portów od Dover do Plymouth, w rejonie których planowano inwazję.

Włochy: Samoloty brytyjskie w ataku na port Augusta na Sycylii zatopiły włoski niszczyciel "Pancaldo".

Francja: Oficjalne powstanie w południowej Francji kolaboracyjnego Państwa Francuskiego z rządem w Vichy.  

11 lipiec 1940

M. Śródziemne: Włoski okręt podwodny "Marconi" zatopił brytyjski niszczyciel "Escort".

12 lipiec 1940

Wielka Brytania: W Londynie ukazał się pierwszy numer pisma rządu polskiego na emigracji "Dziennik Polski".

13 lipiec 1940

14 lipiec 1940

15 lipiec 1940

Japonia: Układ japońsko-brytyjski został zawieszony.

16 lipiec 1940

Niemcy: Dowództwo Wehrmachtu rozpoczęło przygotowania do operacji o kryptonimie "Lew morski".

Atlantyk: Brytyjski niszczyciel "Imogen" został zatopiony przez krążownik "Glasgow" w rejonie Duncansby Head.

17 lipiec 1940

M. Śródziemne: Koło Sycylii włoski trałowiec "Albatros" zatopił brytyjski okręt podwodny "Phoenix".

18 lipiec 1940

19 lipiec 1940

M. Śródziemne: Bitwa u przylądka Spatha. 4 brytyjskie niszczyciele "Hyperion", "Hero", "Hasty" i "Ilex" patrolowały koło krety, gdy zostały o wschodzie słońca zaatakowane przez 2 krążowniki włoskie "Giovani delle Bande Nere" i "Bartolomeo Colleoni". Okręty brytyjskie wycofały się w kierunku oddalonego o 45 Mm krążownika "Sydney" osłanianego przez niszczyciel "Havock" i polski "Garland". O 8.28 australijski krążownik otworzył ogień z odległości 17 km i trafił "Giovani delle Bande Nere" trzecią salwą. Okręty włoskie zawróciły dalej ostrzeliwane przez Australijczyków. Ok. 9.00 "Bartolomeo Colleoni" stanął unieruchomiony. Okręt ten dobiły niszczyciele. Drugi włoski okręt dysponując większą szybkością uszedł.

20 lipiec 1940

M. Śródziemne: Samoloty brytyjskie z lotniskowca "Eagle" zatopiły podczas nalotu na port w Tobruku zatapiając niszczyciele włoskie "Ostro" i "Nembo", 1 parowiec i kilka mniejszych statków.

W. Brytania: Brytyjski niszczyciel "Brazen" został zatopiony w rejonie Dover przez niemieckie samoloty.

Dania: Dania wystąpiła z Ligi Narodów.

21 lipiec 1940

22 lipiec 1940

W.Brytania: Wielka Brytania odrzuciła niemiecką ofertę pokojową.

23 lipiec 1940

Atlantyk: Brytyjski okręt podwodny "Thames" zatonął na Morzu Północnym po wejściu na minę.

Polska: Rozporządzeniem gubernatora Hansa Franka rozwiązane zostały wszystkie polskie stowarzyszenia polityczne, wojskowe, akademickie oraz użyteczności publicznej.

24 lipiec 1940

Niemcy: Faktyczna aneksja przez Niemcy Alzacji i Lotaryngii.

25 lipiec 1940

Afryka: Lotnictwo włoskie zbombardowało bazy angielskie w Palestynie i Egipcie.

26 lipiec 1940

27 lipiec 1940

W. Brytania: W rejonie wschodniej Anglii został zatopiony przez niemieckie samoloty brytyjski niszczyciel "Wren".

W Dover niemieckie samoloty zatopiły brytyjski niszczyciel "Codrington".

28 lipiec 1940

29 lipiec 1940

Belgia: Niemcy zajęły Eupan, Malmedy i Moresnet.

W. Brytania: W rejonie Portland został zatopiony przez niemieckie samoloty brytyjski niszczyciel "Delight".

30 lipiec 1940

Atlantyk: Brytyjski okręt podwodny "Narwhal" został zatopiony w rejonie Norwegii przez niemieckie samoloty.

31 lipiec 1940

Atlantyk: Niemieckim i Włoskim okrętom podwodnym podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić 41 statki o łącznym tonażu 201 975 BRT.

Francja: Władze Vichy skazywały zaocznie na karę śmierci żołnierzy, którzy zgłosili się do obcych armii.

Styczeń - Luty  - Marzec - Kwiecień - Maj - Czerwiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień