Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 kwiecień 1940

2 kwiecień 1940

3 kwiecień 1940

W. Brytania: Winston Churchill mianowany został przewodniczącym Rady Obrony.

ZSRR: NKWD rozstrzelało pierwszą grupę oficerów polskich więzionych od jesieni 1939 roku w obozie w Kozielsku.

4 kwiecień 1940

Polska: W Warszawie miały miejsce dalsze aresztowania wśród inteligencji.

5 kwiecień 1940

Polska: Udało się nawiązać tajną łączność pomiędzy Warszawą a Paryżem. 

6 kwiecień 1940

Francja:  Powstała pierwsza polska jednostka lotnicza na ziemi francuskiej. Był to 1 "Warszawski" Dywizjon  Myśliwski (GC 1/145).

7 kwiecień 1940

W. Brytania: W porcie w Rosyth załadowano na krążowniki "Devonshire", "Berwick", "York" i "Glasgow" oddziały wyznaczone do zajęcia norweskich portów w Stavangerze, Bergen, Trondhaim i Narwiku w ramach planu "R4", aby nie dopuścić do zajęcia ich przez Niemców. Ich osłonę stanowił krążownik "Aurora" i 6 niszczycieli, a na wody norweskie wysłano 16 okrętów podwodnych.

8 kwiecień 1940

Atlantyk: Rankiem brytyjskie okręty postawiły zaporę minową w norweskim fiordzie Vest. Brytyjski niszczyciel "Glowworm" zanim został zatopiony staranował niemiecki krążownik "Admiral Hipper" i nadał informację o tym zdarzeniu do dowództwa. Na miejsce walki skierowano pancernik "Repulse", krążownik "Penelope" i 4 niszczyciele. Dowództwo brytyjskie mając już pełny obraz niemieckich zamiarów podjęło błędną decyzję o wyładunku żołnierzy czekających w Rosyth i wysłania krążowników na Morze Północne w kierunku północnym zamiast do brzegów Norwegii.

9 kwiecień 1940

Norwegia: Operacja "Weseruburg". Rano wojska niemieckie dokonały inwazji na Norwegię i Danię. Ta ostatnia była tym kompletnie zaskoczona. Po otrzymaniu niemieckiego ultimatum król Chrystian X wydał rozkaz zaprzestania ognia uznając, że wszelki opór byłby bezcelowy. Niemieckiemu szefowi Sztabu Generalnego król oświadczył ironicznie "Wy, Niemcy, znowu dokonaliście czegoś niewiarygodnego". Norwegia zdecydowała się natomiast na walkę. Król, rząd i parlament zarządzili obronę wojskową mimo niedostatecznego uzbrojenia. 

Do zdobycia Oslo Niemcy skierowali poza siłami morskimi także silny desant lotniczy. Dojścia do fiordu strzegły działa o kalibrze 305 i 280 mm, które wcześnie wykryły zbliżające się niemieckie okręty i ostrzelały je. Zatopiony został niemiecki krążownik "Blucher", "Lutzow" i "Emden" z oddali prowadziły wymianę ognia. W tym czasie desant piechoty wysadzony na jednym z lotnisk złamał opór obrońców i wkroczył do Oslo.

W Trondheim niemieckie okręty użyły podstępu używając w wymianie z obrońcami języka niemieckiego. Tylko jedna bateria w Hysnen oddała jedną salwę dopóki nie została uciszona przez krążownik "Admiral Hipper". Wysadzony na ląd desant zajął miasto bez walki.

Podczas zajmowania Bergen zastosowano ten sam trick z językiem angielskim, ale przyniosło to tylko połowiczny sukces. Po krótkim czasie złamano opór Norwegów. Od chaotycznego ognia baterii nabrzeżnych okręty niemieckie poniosły jednak uszkodzenia. 

Przy zajmowaniu Kristiansandu nie powiodła się pierwsza próba wejścia do portu. Od pocisków artylerii nabrzeżnej kalibru 152 i 254 mm zatonął niemiecki torpedowiec a krążownik "Karlsruhe" został uszkodzony. Port zdobyto dopiero wieczorem. W drodze do bazy krążownik "Karlsruhe" został storpedowany i zatopiony przez brytyjski okręt podwodny "Truant".

Zespół niemiecki który zaatakował Narwik składał się z pancerników "Gneisenau" i "Scharnhorst" i 10 niszczycieli. Niszczyciele niemieckie które wpłynęły do fiordu wysadziły na brzegach strzelców górskich i podjęły walkę ze starymi norweskimi pancernikami. Pancernik "Eidsvold" został zatopiony przez niszczyciel "Wilhelm Heidkamp", a "Norge" przez "Bernd von Armin". W ciągu kilku godzin Niemcy zajęli miasto. Ponieważ statki wiozące zaopatrzenie w większości zostały zatopione przez brytyjczyków niszczyciele nie mogąc odnowić zapasów paliwa musiały pozostać we fiordzie. Poza fiordem na niemiecką osłonę natknął sie brytyjski zespół złożony z pancernika "Renown" i 9 niszczycieli. W wyniku starcia "Renown" został uszkodzony, a ze strony niemieckiej "Gneisenau". Niemieckie pancerniki w śnieżycy oddaliły się i zawróciły do bazy, a do fiordu w Narwiku weszły brytyjskie niszczyciele z zadaniem zniszczenia niemieckich okrętów i statków.

Atlantyk: Niemieckie samoloty na zachód od Stavangeru zatopiły brytyjski niszczyciel "Gurkha".

Włochy: Mussolini otrzymał wiadomość od niemieckiego ambasadora o ataku na Danię i Norwegię. Choć miał sporo pretensji, że nie został wcześniej wtajemniczony w niemieckie plany to jednak wydawał się zadowolony i wygłosił z tej okazji płomienną mowę wychwalając niemieckie posunięcia.  

10 kwiecień 1940

Norwegia: Podczas ataku brytyjskich samolotów w Bergen został zatopiony niemiecki krążownik "Konigsberg". Koło Narwiku miała miejsce tzw. I bitwa pod Narwikiem. O godz. 4.15 brytyjski niszczyciel "Hardy" wszedł do portu i odpalił salwę torped do statków niemieckich i zaczął je wspólnie z niszczycielami "Hunter" i "Havock" ostrzeliwać. O 5.20 Brytyjczycy po sformowaniu szyku na nowo znów natarli na port. Od strony fiordu Herjangen wyszły 3 niemieckie niszczyciele a od strony fiordu Ballangen 2 następne. Wywiązała się krótka i zacięta walka. Brytyjczycy stracili niszczyciele "Hunter" i "Hardy", a "Hotspur" został uszkodzony. Niemcy stracili też 2 niszczyciele "Anton Schmitt" i "Wilhelm Heidkamp", a "Dieter von Roeder " został poważnie uszkodzony.  

Brytyjski okręt podwodny "Thistle" został zatopiony na północny zachód od Stavangeru przez niemiecki okręt podwodny "U-4".

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-50" został zatopiony na północ od Szetlandów przez brytyjski niszczyciel "Hero".

11 kwiecień 1940

12 kwiecień 1940

13 kwiecień 1940

Norwegia: II bitwa pod Narwikiem. Do zniszczenia pozostałych pod Narwikiem niemieckich niszczycieli dowództwo brytyjskie wyznaczyło pancernik "Warspite" i 9 niszczycieli oraz współpracujący z nimi lotniskowiec "Furious". Okręty te weszły do fiordu Ofot" i zatopiły najpierw niszczyciel "Erich Koellner". Następnie obszar bitwy przesunął się na wschód. "Herman Kunne" wpadł na skały i został dobity przez brytyjski niszczyciel "Eskimo", który sam z kolei został ciężko uszkodzony. Następnie zatopiono niemieckie niszczyciele "Diether von Roeder" i "Georg Thiele". Dalsze 3 niszczyciele "Bert von Armin", "Wolwgang Zenker" i "Hans Ludemann" zniszczono we fiordzie Rambaks. W sumie zniszczono wszystkie okręty i statki niemieckie pod Narwikiem. 

Samolot z brytyjskiego pancernika "Warspite" zatopił w rejonie Narwiku niemiecki okręt podwodny "U-64".

ZSRR: W ramach drugiej wielkiej deportacji z wcielonych do ZSRR wschodnich terenów Polski wywieziono ponad 320 tys. osób.

14 kwiecień 1940

Atlantyk: Brytyjski okręt podwodny "Tarpon" został zatopiony w rejonie południowej Norwegii przez niemiecki trałowiec "M-6".

Norwegia: Wojska francuskie i brytyjskie wylądowały w Narwiku.

15 kwiecień 1940

Norwegia: W rejonie Narwiku brytyjskie niszczyciele "Brazen" i "Fearless" zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-49".

Syria: Rozpoczęło się formowanie Brygady Strzelców Karpackich.

16 kwiecień 1940

Atlantyk: Na zachód od Stavangeru niemiecki okręt podwodny "U-1" został zatopiony po wejściu na minę.

17 kwiecień 1940

18 kwiecień 1940

Atlantyk:  Brytyjski okręt podwodny "Sterlet" został zatopiony w cieśninie Skagerrak przez niemieckie dozorowce "UJ-125", "UJ-126" i "UJ-128".

19 kwiecień 1940

Norwegia: W Norwegii wylądowało 3 tys. francuskich strzelców alpejskich.

20 kwiecień 1940

21 kwiecień 1940

22 kwiecień 1940

Norwegia: Klęska aliantów w Lillehammer.

23 kwiecień 1940

24 kwiecień 1940

25 kwiecień 1940

26 kwiecień 1940

Norwegia: Niemcy wycofali swoje okręty podwodne z operacji norweskiej z powodu ich nieskuteczności. Tylko w kwietniu w operacji tej uczestniczyło aż 42 U-booty, które zatopiły jedynie 8 alianckich statków o łącznej masie 32 522 BRT, a sami stracili 4 okręty. Powodem nieskuteczności niemieckich okrętów były wadliwie działające torpedy.

27 kwiecień 1940

Polska: Do Mers el-Kebir przybyły francuskie pancerniki "Dunkerque" i "Strasbourg" oraz lekki okręty.

28 kwiecień 1940

29 kwiecień 1940

W. Brytania: Brytyjski okręt podwodny "Unity" został zatopiony po zderzeniu ze statkiem s.s. "Atle Jarl" w ujściu rzeki Tyne.

30 kwiecień 1940

Polska: W walce z Niemcami zginął major Henryk Dobrzański, ps. Hubal, który wraz z ponad 200-osobowym oddziałem kawalerii wojska polskiego nie złożył broni we wrześniu 1939 roku. postanowił prowadzić walkę partyzancką w Górach Świętokrzyskich i lasach spalskich. Oddział Hubala stoczył kilka zwycięskich walk z Niemcami, m. in. koło miejscowości Huciska.

W Łodzi, włączonej do terytorium Rzeszy, władze niemieckie przystąpiły do zakładania getta.

Norwegia: Wojska Niemieckie znajdujące się w Oslo i Trondheim połączyły się w Dombas.

Atlantyk: Zatonął  francuski niszczyciel "Maille-Breze" w wyniku eksplozji torped w Greenock

Niemieckim U-bootom podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić tylko 6 statków o łącznym tonażu 30 927 BRT.

Styczeń - Luty  - Marzec - Maj - Czerwiec - Lipiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień