Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 czerwiec 1940

Francja: Siódmy dzień ewakuacji Dunkierki. Tego dnia udało się ewakuować aż 64 429 żołnierzy i dlatego Anglicy nazwali ten dzień nowym "Wspaniałym Pierwszym Dniem Czerwca". Tego dnia Brytyjczycy stracili kolejne 3 niszczyciele: "Keith", "Basilisk" i "Havant" a niszczyciele "Ivanhoe", "Whitehall"  i "Worcester" zostały uszkodzone, a Francuzi niszczyciel "Foudroyant". Alianccy piloci zestrzelili tego dnia nad Dunkierką 43 samoloty niemieckie.

M. Śródziemne: Stosunek sił na tym akwenie na początku miesiąca kiedy zaczynały się walki wyglądał następująco: Flota włoska liczyła 4 stare (2 nowe były na ukończeniu) pancerniki, 7 ciężkich i 15 lekkich krążowników, 59 niszczycieli, 68 torpedowców i 121 okrętów podwodnych. Większość z tych sił stacjonowała w bazach na półwyspie oraz w Sardynii i na Sycylii, na wybrzeżu afrykańskim stacjonowały jedynie lekkie siły z niszczycielami i okrętami podwodnymi. Natomiast na Morzu Czerwonym było 7 niszczycieli, 2 torpedowce i 8 okrętów podwodnych. Siły aliantów składały się z flot brytyjskiej i francuskiej i składały się z 4 pancerników, 1 lotniskowca, 7 krążowników, 22 niszczycieli i 12 okrętów podwodnych w Aleksandrii, 4 pancerników, 2 dywizjonów lekkich krążowników oraz wielu niszczycieli w Mers el-Kabir i Algierze, 4 ciężkich krążowników i 12 niszczycieli w Tulonie oraz 6 dywizjonów okrętów podwodnych w Bizercie.

2 czerwiec 1940

Francja: Ósmy dzień ewakuacji Dunkierki. Dowództwo alianckie ustaliło, że na plażach Dunkierki znajduje się jeszcze ok.6000 Brytyjczyków i 65 tys. Francuzów. Tego dnia udało się ewakuować 26 256 żołnierzy, a wśród nich ostatnich Brytyjczyków. Alianccy piloci zestrzelili tego dnia nad Dunkierką kolejne 35 samoloty niemieckie.

3 czerwiec 1940

Francja: Dziewiąty dzień ewakuacji Dunkierki. Dowództwo alianckie ustaliło, że na plażach Dunkierki znajduje się jeszcze ok.40 tys. W związku z tym postanowiono ewakuację kontynuować następnego dnia. Tego dnia od północy udało się ewakuować 26 746 żołnierzy. Do tego dnia z Dunkierki 860 statków wywiozło 342 610 żołnierzy alianckich.

4 czerwiec 1940

Francja: Zakończenie ewakuacji z Dunkierki. Wywołała ona gorycz Francuzów, których armia ubezpieczająca ewakuację, poniosła ogromne straty. 150 tys. żołnierzy dostało się do niewoli niemieckiej, 140 tys. ewakuowano. Cały ciężki sprzęt wojskowy obu armii został utracony ( 2 tys. dział, 500 tys. ton wyposażenia samej tylko armii brytyjskiej ). Francja utraciła w całej operacji 60 statków w tym 2 kontrtorpedowce i 5 torpedowców.

Niemcy:  Bazę w Kilonii opuściła eskadra niemiecka złożona z pancerników "Gneisenau" i "Scharnhorst" oraz krążownik "Admiral Hipper", który jednak odesłano z powrotem, rozpoczęła operację "Juno" tzn. atak na pozycje alianckie w Norwegii i zgrupowane u jej wybrzeży statki. 

5 czerwiec 1940

Francja: Front przebiegał wzdłuż rzek Somma i Aisne, gdzie francuskie dywizje trzymały się nadzwyczaj dobrze, ale tylko przez 2 dni.

Do natarcia na południową część Francji ruszyła niemiecka GA "B" gen. von Bocka w składzie: 4, 6 i 9 A oraz grupa gen von Kleista.

6 czerwiec 1940

Norwegia: Ewakuacja aliantów z Narwiku.

7 czerwiec 1940

Niemcy: W nocy francuski bombowiec typu SNCAC NC-223 zbombardował stolicę Niemiec Berlin.

8 czerwiec 1940

Francja: Alianci przegrali bitwę nad Sommą. 

Norwegia: Brytyjskie okręty ewakuowały z Norwegii ostatnie oddziały alianckie.

Datę tę przyjęto jako datę zatopienia polskiego okrętu podwodnego "Orzeł".

9 czerwiec 1940

Francja: Dwie najsilniejsze armie armie niemieckie doszły już do dolnego biegu Sekwany i zajęły Rouen.

Do natarcia na południową część Francji ruszyła niemiecka GA "A" gen. von Rundstedta w składzie: 2, 12 i 16 A oraz grupa "G" gen. Guderiana.

Norwegia: Bitwa pod Jan Mayen. Zespół niemieckich pancerników "Gneisenau" i "Scharnhorst" napotkał lotniskowiec brytyjski "Glorious" w asyście 2 niszczycieli: "Ardent" i "Acasta". Okręty niemieckie otworzyły ogień o 16.30 i o godz. 17.20 załoga opuściła zniszczony lotniskowiec. Brytyjskie niszczyciele również zostały zatopione uszkadzając w między czasie torpedą pancernik "Scharnhorst". Niemieckie okręty po rozprawieniu się z przeciwnikiem nie podjęły akcji ratowania rozbitków i zawinęły do Trondheim.

10 czerwiec 1940

Włochy: Włochy wypowiedziały wojnę Francji i Wielkiej Brytanii. W tym czasie Włosi dysponowali w Afryce 15 dywizjami (ok. 215 tys. ludzi). Anglicy dysponowali ok. 50 tyś. żołnierzami stacjonującymi w Egipcie. Mussolini wiedział, że alianci muszą ulec i postanowił zebrać dla siebie możliwie najwięcej łupów. Bardzo był zainteresowany Francuskimi koloniami w Somalii, Tunezji i na Korsyce. Choć jego 32 dywizje stojące na granicy francuskiej nie posiadały odpowiedniej artylerii oraz odpowiedniego zaplecza to jednak rozpoczęły atak przez przełęcz Św. Bernarda w Alpach i riwierą na Niceę. Atak ten utknął na stałe po przebyciu kilku kilometrów.

Francja: Rząd francuski opuścił Paryż przenosząc swoją siedzibę do Tours. Rozpoczęła się operacja "Cycle", czyli ewakuacja wojsk z Le Havre.

Hiszpania: Franco ogłosił Hiszpanię krajem nie uczestniczącym w wojnie.

Norwegia: Kapitulacja armii Norweskiej.

11 czerwiec 1940

Francja: By uniknąć wojennych zniszczeń Paryż został ogłoszony miastem otwartym. Z Le Havre ewakuowano w sumie ok. 12 tys. osób.

Słabe walki na froncie Alpejskim z oddziałami włoskimi.

Malta: Włosi dokonali na wyspę 35 bombowcami typu Savoia-Marchetti SM-79 startującymi z Sycylii, bez sukcesów.

M. Śródziemne: Okręty brytyjskie w składzie pancerniki "Warspite", "Malaya", lekkie krążowniki "Orion", "Neptune", "Sydney", "Liverpool" i "Gloucester" oraz lotniskowiec "Eagle" i flotylla niszczycieli wykonały pierwszy patrol bojowy w tym rejonie nie napotykając niestety floty włoskiej.

Włochy: Samoloty RAF typu "Wellington" startujące z lotnisk brytyjskich zbombardowały Turyn. 

12 czerwiec 1940

Francja: Pod St. Valery-en-Caux skapitulowały otoczone wojska francuskiego IX korpusu i brytyjskiej 51 DP.

Włoskie lotnictwo wykonało słabe naloty na miasta: Tulon, Saint-Raphael, Calvi i Bastia w zamian za naloty na Turyn.

M. Śródziemne: Włoski okręt podwodny "Axum" (albo "Bagnolini"?) zatopił na południe od Krety brytyjski lekki krążownik "Calypso".

Algieria: 21 włoskich bombowców "Savoia-79" zaatakowało Bizertę, zapalając zbiorniki paliwa i niszcząc kilka francuskich samolotów na lotnisku.

Włochy: Mussolini zażądał od Niemców 50 baterii przeciwlotniczych wraz z obsługą i amunicją dla zabezpieczenia własnej przestrzeni powietrznej.

13 czerwiec 1940

Francja: Cały odcinek wybrzeża od ujścia Sommy do ujścia Sekwany znalazł się w rękach Niemców.

Pierwsze oddziały niemieckie wkraczają do Paryża.

14 czerwiec 1940

Francja: Niemcy zajęli Paryż. - Rozpoczęcie ofensywy niemieckiej na linię Maginota.

Włochy: Francuska 3 eskadra ciężkich krążowników ("Algerie", "Foch", "Dupleix" i "Colbert") i 4 dywizjony niszczycieli wraz z brytyjskimi bombowcami RAF zaatakowała włoskie zbiorniki paliwa, obiekty przemysłowe i baterie nadbrzeżne w miastach Vado-Savona, Sestri Ponente i Genua. A francuski samolot dalekiego zasięgu "Jules Verne" zbombardował zbiorniki paliwa koło Wenecji. Włoski kontratak niszczyciela "Calatafimi" i ścigaczy torpedowych nie przyniósł rezultatu. Jedynie francuski niszczyciel "Albatros" został trafiony przez baterię lądową 152 mm.

M. Śródziemne: Brytyjski okręt podwodny "Odin" został zatopiony przez włoski niszczyciel "Strale" w zatoce Tarenckiej. Francuskie krążowniki "Algerie", "Foch", "Dupleix" i "Colbert" z 4 dywizjonami niszczycieli przypuściły atak na brzegi północnych Włoch i zbombardowały porty w Genui i Vado. 

M. Czerwone: Włoski okręt podwodny "Macalle" rozbił się na skałach koło Port Sudan na Morzu Czerwonym.

Polska: W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zostali osadzeni pierwsi więźniowie.

15 czerwiec 1940

Włochy: Niemcy powiadomiły Mussoliniego, że jego pomoc w kampanii francuskiej nie jest wymagana, a wszelkie włoskie działania są podejmowane są na własne ryzyko. Mussolini wydał rozkazy generałowi Badoglio zaatakowania Francji 18 czerwca.

16 czerwiec 1940

Francja: Francuzi odrzucili propozycję brytyjską w sprawie połączenia obu państw i złożyli Niemcom propozycję negocjacji.

M. Śródziemne: Włoski okręt podwodny "Provana" został zatopiony przez francuską kanonierkę koło wysp Balearów.

Brytyjski okręt podwodny "Grampus" został zatopiony przez włoskie trałowce w rejonie Sycylii.

Francuski okręt podwodny "Morse" został zatopiony koło Tunezji po wejściu na miny.

17 czerwiec 1940

Francja: Do wieczora z Brestu zdołano ewakuować 32 584 żołnierzy.

Oddziały gen. Guderiana dotarły do granicy Szwajcarskiej.

18 czerwiec 1940

W Brytania: Odezwa z Londynu Charlesa de Gaulle'a do Francuzów wzywająca do odrzucenia zawieszenia broni i dalszej walki u boku Brytyjczyków. Pod jego przewodnictwem powstał Komitet Wolnej Francji.

Francja: Do tego dnia z Cherbourga zdołano ewakuować 30 630 ludzi, a z St. Molo 21 474. W Brescie zatopiono niezdolne do wypłynięcia francuskie okręty podwodne: "Achille", "Pasteur", "Agosta" i "Quessant" i niszczyciel "Cyclone".

19 czerwiec 1940

Francja: Początek ewakuacji oddziałów polskich do Wielkiej Brytanii. Chcąc uniknąć rozlewu krwi Niemcom poddano miasto i port w Cherbourgu, Brescie i Nantes, a dzień wcześniej ewakuowano z nich wszystkie zdolne do rejsu jednostki.

M. Śródziemne: Brytyjski okręt podwodny "Orpheus" został zatopiony  przez włoski niszczyciel "Turbine" koło Tobruku.

M. Czerwone: Włoski okręt podwodny "Galilei" został wzięty do niewoli przez brytyjskie patrolowce.

20 czerwiec 1940

M. Śródziemne: Włoski okręt podwodny "Diamante" został zatopiony koło Tobruku przez brytyjski okręt podwodny "Parthian".

Atlantyk: Polski okręt podwodny "Wilk" staranował i prawdopodobnie zatopił na Morzu Północnym niemiecki okręt podwodny "U-102".

21 czerwiec 1940

Francja: Niemcy zajęli port Lorient. Z St. Nazaire udało się ewakuować 57 235 żołnierzy i wyprowadzić francuski pancernik "Jean Bart"

W Alpach od 19 do 32 włoskich dywizji uderzyło na pozycje francuskie i do końca dnia nie zdołały ich przełamać.

Libia: Brytyjska eskadra lekkich krążowników "Orion", "Neptune" i "Sydney" wsparta francuskim pancernikiem "Lorraine" i eskortą 4 niszczycieli skutecznie ostrzelała Bardię. A brytyjskie krążowniki "Gloucester" i "Liverpool" ostrzelały stary włoski pancernik "San Giorgio" w Tobruku, który następnie dobiły samoloty z lotniskowca "Eagle". Tego dnia francuski pancernik "Lorraine" ostrzelał port Bardia.

22 czerwiec 1940

Francja: Francusko-niemieckie zawieszenie broni.

Włoskie oddziały w Alpach nadal nie mogły przełamać francuskich pozycji.

Atlantyk: Po tej dacie zaginął na Kanale Północnym w Zatoce Biskajskiej niemiecki okręt podwodny "U-122".

Wielka Brytania: Do Londynu przybył prezydent RP Władysław Raczkiewicz.

23 czerwiec 1940

M. Czerwone: Włoski okręt podwodny "Torricelli" został zatopiony przez brytyjskie niszczyciele "Kandahar" i  "Kingstone" w cieśninie Bab el-Mandeb na Morzu Czerwonym.

Brytyjski niszczyciel "Khartoum" wszedł na skały w wyniku eksplozji wewnętrznej i zatonął w rejonie Perim.

Francja: Włoskie oddziały wzmocniły swoje siły w Alpach, ale nadal nie mogły przełamać francuskiej obrony. 

24 czerwiec 1940

Francja: Francusko-włoskie zawieszenie broni. Po zawarciu rozejmu między Francją a Niemcami Mussolini nalegał aby podobny rozejm zawarła Francja również z nim albo walki będą toczyć się nadal. Gdy tak się stało okazało się, że jedyną zdobyczą Włochów była nauka, że Niemcy są w stanie wygrywać wojny bez pomocy swych włoskich sprzymierzeńców. Przez ostatnie 2 tygodnie dużą aktywność wykazało jedynie włoskie lotnictwo, które przeprowadziło 715 wypraw bombowych zrzucając 276 t bomb oraz 1337 lotów myśliwskich.

M. Czerwone: Włoski okręt podwodny "Galvani" został zatopiony przez brytyjski eskortowiec "Falmouth" w zatoce Oman. 

25 czerwiec 1940

Francja: Zaprzestanie ognia na całym froncie francusko-niemieckim.

W rejonie Żyrondy został zatopiony przez krążownik "Calcutta" kanadyjski niszczyciel "Fraser".

26 czerwiec 1940

Francja: W toku operacji "Aerial" aliantom udało się ewakuować z Francji do Anglii 191 870 żołnierzy.

27 czerwiec 1940

ZSRR: ZSRR zaanektował rumuńską Besarabię i Północną Bukowinę.

M. Śródziemne: Włoski okręt podwodny "Liuzzi" został zatopiony na południe od Krety przez brytyjskie niszczyciele "Dainty" i "Ilex". Drugi okręt włoski "Argonauta" został zatopiony przez brytyjskie samoloty na wschód od Sycylii.

28 czerwiec 1940

M. Śródziemne: Eskadra brytyjska 5 krążowników i 14 niszczycieli natknęły się na Morzu Jońskim na 3 niszczyciele włoskie zatapiając jeden z nich "Espero". Pozostałe schroniły się w Tobruku.

29 czerwiec 1940

M. Śródziemne: Włoski okręt podwodny "Uebi Scebeli" został zatopiony na zachód od Krety przez brytyjskie niszczyciele "Dainty" i "Ilex". Drugi okręt włoski "Rubino" został zatopiony przez brytyjskie samoloty w rejonie przylądka Santa Maria di Lueca.

30 czerwiec 1940

Atlantyk: Niemieckim U-bootom podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić 66 statków o łącznym tonażu 375 069 BRT.

Polska: W Warszawie gen. Stefan Rowecki mianowany został Komendantem Głównym Związku Walki Zbrojnej.

Styczeń - Luty  - Marzec - Kwiecień - Maj - Lipiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień