t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

LEKKIE KRĄŻOWNIKI

"NAGARA", "NATORI", "YURU",

"ISUZU", "KINU", "ABUKUMA"

 

Tak jak wszystkie starsze krążowniki japońskie, okręty te były niewielkie, lekkie i szybkie. Przestarzałe już w chwili wybuchu wojny. Przez większą część wojny służyły jako przewodnicy flotylli niszczycieli, z wyjątkiem jednego, który został przebudowany na krążownik przeciwlotniczy. 

"Nagara" - W latach 1941-42 prowadził flotyllę niszczycieli w operacjach na wodach Filipin i Indii Wschodnich. Następnie osłaniał lotniskowce 1 Floty Powietrznej pod Midway, gdzie podjął admirała Nagumo i jego sztab z pokładu płonącego lotniskowca "Akagi". Później został przydzielony do Połączonej Floty. 19 listopada razem z krążownikiem "Isuzu" wypłynął z Truk w stronę Wysp Marshalla. 4 grudnia 1943 roku przybył z Maloelap do Kwajalein i dołączył tam do zespołu 3 ciężkich krążowników i niszczyciela. Zatonął 7 sierpnia 1944 roku koło Kiusiu storpedowany przez amerykański okręt podwodny "Croaker".

"Natori" -  Prowadził flotyllę niszczycieli na wodach Indii Wschodnich i wysp Salomona, aż został zatopiony 18 sierpnia 1944 roku koło wyspy Samar przez amerykański okręt podwodny "Hardhead".

"Yuru" -  Prowadził w latach 1941-42 flotyllę niszczycieli na wodach Indii Wschodnich. Następnie walczył koło wysp Salomona, gdzie 25 października 1942 roku koło Guadalcanal został tak ciężko uszkodzony przez amerykańskie samoloty, że musiały go dobić japońskie niszczyciele. Był pierwszym japońskim lekkim krążownikiem zatopionym w czasie II wś.

"Isuzu" -  Prowadził niszczyciele towarzyszące Połączonej Flocie. 4 lutego 1943 roku wypłynął wraz z 22 niszczycielami, aby ewakuować pozostały garnizon na Guadalcanal. Następnego dnia zabrał z wyspy wielu japońskich żołnierzy. 19 listopada razem z krążownikiem "Nagara" wypłynął z Truk w stronę Wysp Marshalla. Potem walczył na wodach Holenderskich Indii Wschodnich, gdzie został zatopiony 7 kwietnia 1944 roku przez torpedy amerykańskich okrętów podwodnych "Charr" i "Gabilan".

"Kinu" -  Prowadził flotyllę niszczycieli osłaniających Połączoną Flotę, a potem zespoły lotniskowców. 26 października został zatopiony przez amerykańskie samoloty, ścigające okręty wycofujące się po bitwie w Zatoce Leyte.

"Abukuma" - Prowadził flotyllę niszczycieli towarzyszącą siłom uderzeniowym, wyznaczonym do zaatakowania Pearl Harbor. 28 marca 1942 roku wraz z innymi okrętami 1 Floty Powietrznej podniósł kotwicę z zatoki Staring na Celebesie i wyruszył na ocean Indyjski. Większą część wojny spędził w osłonie zespołów pancerników, ale mimo to brał udział w bitwie koło Wysp Komandorskich. Został trafiony torpedą z amerykańskiego kutra torpedowego PT-137 25 października 1944 roku podczas bitwy w cieśninie Surigao. Zniszczony następnego dnia koło Los Negros na Filipinach przez samoloty amerykańskie.  

Dane techniczne:

Wodowany: - "Nagara", "Natori" i "Kinu" w 1922, "Isuzu" i "Yuru" w 1923 i "Abukuma" w 1925.

Wyporność - 6,5 tys. ton,

Prędkość - 34,5 węzłów

Załoga - 450 ludzi

Liczba wyrzutni torped - 8

Liczebność typu - 6

Zatopionych - 6

Liczba samolotów - 1

Uzbrojenie - art. gł. - 7x140, uniwers.- 2x80, wkm - 2.

Wymiary - dł.- 162,1, szer. - 14,2, zanurzenie - 4,8.

Opancerzenie - burty - 6,4 cm, wieża - 2,5 cm, pokład - 3,3cm,