Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

LOTNISKOWCE

" JUNYO ", " HIYO"

(Wzlatujący ptak i Fruwający ptak)

Dwa okręty, czasami zwane od drugiej jednostki typem Hiyo. Zbudowane w oparciu o kadłuby oceanicznych liniowców pasażerskich, które w 1940 roku znajdowały się na pochylniach i zostały zarekwirowane przez marynarkę. Nie odniosły większych sukcesów. Powolne, słabo opancerzone, miały źle podzielone wodoszczelne przedziały. Pośpiesznie wprowadzone do służby, bez odpowiednich prób technicznych. Były często nękane awariami.

"Junyo" - (ex-Kashiwara Maru) 3 czerwca wraz z lotniskowcem "Ryujo" brał udział w bombardowaniu Dutch Harbor na Wyspach Aleuckich. Walczył w bitwie koło Santa Cruz. Osłaniał ewakuację sił japońskich z Guadalcanal. Poważnie uszkodzony w bitwie na Morzu Filipińskim. Poważnie uszkodzony w pobliżu Nagasaki przez torpedy wystrzelone z amerykańskich łodzi podwodnych "Sea Devil" i "Redfin". Nie remontowany dotrwał do końca wojny. Przez pewien czas służył do transportu repatriowanych żołnierzy. Złomowany w 1947 roku.

"Hiyo" - (ex-Izumo Maru) Brał udział w potyczkach poprzedzających bitwę koło Santa Cruz. W bitwie nie uczestniczył z powodu awarii maszyn. Powrócił jesienią 1942 roku. Osłaniał rajdy "Tokijskiego expresu" i działał na wodach Guadalcanal. 10 czerwca 1943 roku został storpedowany i uszkodzony przez amerykański okręt podwodny "Trigger" koło Wysp Japońskich.  Zatopiony 20 czerwca 1944 roku w czasie bitwy na Morzu Filipińskim, pojedynczą torpedą z samolotu pokładowego typu TBF Avenger z lotniskowca "Yorktown" (CV-10!), lub "Belleau Wood".

Wodowany: -obydwa w 1942.

Wyporność - 14,3 tys. ton

Prędkość - 23 węzłów

Załoga - 1200 ludzi

Liczba wyrzutni torped - ?

Liczebność typu -2

Zatopionych - 2

Liczba samolotów - 53

Uzbrojenie - art. gł. - 12x127.

Wymiary - dł.- 206,0, szer. - 26,7, zanurzenie - 8,2.

Opancerzenie - burty - ?, pokład - ?.