Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

LEKKIE LOTNISKOWCE

"CHITOSE", "CHIYODA"

Należały do niego 2 okręty zaprojektowane i zbudowane i zbudowane przez Cesarską Marynarkę Wojenną jako transportowce wodnosamolotów z możliwością szybkiej przebudowy na lotniskowce. Był to sposób ominięcia ograniczeń tonażu lotniskowców, narzuconych przez porozumienia traktatowe.

"Chitose" - Jako transportowiec wodnosamolotów razem z "Chiyoda" wspierały operacje prowadzone w ramach japońskiej ofensywy na południowym Pacyfiku w latach 1941-42. Został poważnie uszkodzony w bitwie koło wschodnich wysp Salomona. Obydwa zostały przebudowane na lekkie lotniskowce. Miały doskonałe warunki eksploatacyjne, porównywalne pod wieloma względami z lekkimi lotniskowcami typu "Independence". Oba okręty brały udział w bitwie na Morzu Filipińskim. Każdy z nich tworzył centrum dwóch z trzech przynęt w postaci zespołów lekkich lotniskowców, które admirał Kurita podsunął amerykanom. Został zatopiony przez amerykańskie samoloty pokładowe i okręty nawodne koło przylądka Engano w czasie bitwy w zatoce Leyte w październiku 1944 roku.

"Chiyoda" -   Jako transportowiec wodnosamolotów razem z "Chitose" wspierały operacje prowadzone w ramach japońskiej ofensywy na południowym Pacyfiku w latach 1941-42. Resztę służby pełnił razem z "Chitose", aż do zatopienia w 1944 roku.

Dane techniczne:

Wodowany: -obydwa w 1938.

Wyporność - 15,3 tys. ton

Prędkość - 28,9 węzłów

Załoga - 800 ludzi

Liczba wyrzutni torped - ?

Liczebność typu -2

Zatopionych - 2

Liczba samolotów - 30

Uzbrojenie - art. gł. - 8x127.

Wymiary - dł.- 174,0, szer. - 20,8, zanurzenie - 7,5.

Opancerzenie - burty - ?, pokład - ?.