Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

Wyszukiwarka


powered by FreeFind

Militaria   

S

 

Typ-97 Te-Ke

- typ czołgu lekkiego (tankietka)

    

    Główny typ czołgu japońskiej Cesarskiej Armii w momencie rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Został zaprojektowany z myślą o bezpośrednim wsparciu oddziałów piechoty. Początkowo wykorzystywano go jako czołgu rozpoznawczego. Faktycznie już przed wybuchem wojny był wozem przestarzałym i nie spełniającym wymagań jakie stawiało w tamtym czasie pole walki.

    Pierwsze dwa prototypy zostały zbudowane w 1937 roku przez Tokyo Motor Industry (później Hino Motors). Pierwszy model posiadał silnik zamontowany z przodu, a wieżyczkę z tyłu pojazdu. Kierowca znajdował się również z przodu. W późniejszych egzemplarzach dla  lepszej komunikacji między członkami załogi wieżyczkę przysunięto do przodu, a silnik przesunięto do tyłu. Kadłub był nitowany. Kierowca miał miejsce na lewo od dowódcy. Wewnątrz czołg był wyłożony arkuszami absorbującymi ciepło. Początkowo wyposażony został w 37 mm armatę górską. Nie było zbyt fortunne rozwiązanie. Górska armata nie była  w stanie skutecznie wspierać piechoty, a co ważniejsze nie nadawała się do walki z lepiej uzbrojonymi czołgami alianckimi. W niektórych czołgach zamiast armaty montowano karabin maszynowy 7,7 mm. Grubość pancerza dochodząca maksimum do 25 mm też nie dawała odpowiedniej osłony załodze. Czołg ten zdolny był jedynie walczyć ze słabo wyposażoną armią chińską oraz przeciw garnizonom wojsk kolonialnych na początku działań. Wóz wyposażony był w bardzo dobry silnik Diesla odznaczający się niskim zużyciem paliwa oraz tym, że nie zapalał się w momencie trafienia. Czołg ten przystosowany był do ciągnięcia przyczepki przewożącej amunicje i wykorzystywany do dostarczania amunicji a także w kilku przypadkach poczty.

    Czołgi te pozostawały w służbie przez cały okres walk od 1938 do 1945 roku na wszystkich frontach gdzie walczyli japończycy. Formowano z nich głównie kompanie składające się z 10-17 czołgów.

   

 

Dane techniczne: 

Rok wprow. -       1938

Ciężar całk. -       4 820 kg     

Załoga -               2 ludzi ( dowódca/strzelec i kierowca )        

Uzbrojenie -         1x37mm typ 94 lub1x7,7 mm typ 97                     

Wymiary -           dł. 368 cm, szer. 182 cm, wys. 190 cm.      

Pancerz -             od 8 do 25 mm          

Amunicja -           66 szt do działa lub 1750 do km.

Napęd -               silnik typu Ikega, 4-cylindrowy 4-suwowy, wysokoprężny, chłodzony powietrzem                             o mocy  65 KM.                                    

Osiągi -               szybkość maks. 40 km/h.        

Zasięg  -              250 km.