Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 sierpień 1942

ZSRR: Oddziały niemieckie przecięły linię kolejową łączącą Stalingrad z Krasnodarem.

O. Atlantycki: Niemieckie okręty podwodne rozpoczęły ataki na konwoje morskie w obszarze Atlantyku Północnego.

W Zat. Meksykańskiej amerykańskie samoloty zatopiły niemiecki U-boot "U-166".

2 sierpień 1942

Pacyfik: Na Pacyfik wpłynął nowy amerykański pancernik "South Dakota".

ZSRR: Niemieckie oddziały 48 korpusu pancernego z 4 armii pancernej i rumuńskie 6 korpusu piechoty zawrócona z Kaukazu dla wsparcia uderzenia na Stalingrad, natarły na podejścia do Kotielnikowskiego i starły się z oddziałami radzieckiej 208 DP z 64 armii. Uporczywe boje trwały cały dzień.

M. Śródziemne: W ramach operacji "Piedestal" konwój 14 alianckich statków wyruszył na oblężoną Maltę.   

3 sierpień 1942

Chiny: Wojska japońskie rozpoczęły w Mandżurii formowanie 3 dywizji pancernych.

W. Brytania: Wyspy Brytyjskie opuścił brytyjski konwój mający dostarczyć zaopatrzenie na oblężoną Maltę na Morzu Śródziemnym. Operacja nosiła kryptonim "Pedestal". W skład osłony wchodziły: pancerniki "Nelson" i "Rodney", lotniskowce "Victorious", "Indomitable", "Eagle" i "Furious" na którego pokładzie były samoloty dla Malty, 6 krążowników, krążownik przeciwlotniczy i  24 niszczyciele oraz 8 okrętów podwodnych. 

Atlantyk: Na południowy zachód od Szetlandów brytyjski okręt podwodny "Saracen" zatopił niemiecki okręt podwodny "U-335"

4 sierpień 1942

Pacyfik: Amerykański niszczyciel "Tucker" wszedł na minę koło wyspy Espiritu Santo.

ZSRR: Niemiecki 48 korpus pancerny i rumuński 6 korpus piechoty zepchnęły radziecką grupę kilku dywizji broniących od południowego zachodu zewnętrznego pierścienia obronnego Stalingradu za rzekę Aksaj.

M. Śródziemne: W rejonie Jaffy brytyjskie niszczyciele zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-372".

5 sierpień 1942

ZSRR: Rozpoczęła się trwająca do 25 sierpnia ewakuacja armii gen. W. Andersa z ZSRR. 2 lipca Stalin wyraził zgodę na ostateczne wyprowadzenia oddziałów polskich, wychodząc w ten sposób naprzeciw sugestii Churchilla dążącego do wzmocnienia sił alianckich na środkowym wschodzie. Do końca sierpnia ewakuowano 70 tys. żołnierzy i cywilów. Wyjazdu odmówiła grupa oficerów z ppłk. Zygmuntem Berlingiem. Łącznie opuściło ZSRR około 114 tys. osób.

Francja: Japoński łamacz blokady, okręt podwodny I-30, wszedł do portu Lorient

Japonia: Do służby wszedł nowy superpancernik "Musashi".

Pacyfik: Z bazy w Rabaul wypłynął konwój wiozący posiłki i zaopatrzenie dla wojsk walczących na Nowej Gwinei.

6 sierpień 1942

N. Gwinea: Rozkazem gen. MacArthura wszystkie siły alianckie na Nowej Gwinei przeszły pod dowództwo Australijczyka gen. Thomasa Blameya.

Atlantyk: Niemieckie U-booty zaatakowały koło przylądka Farewell aliancki konwój SC-94 składający się z 33 statków i  7 eskortowców. Stracono 1 statek, a kanadyjski niszczyciel "Assiniboine" zatopił "U-210". W atakach bombami głębinowymi uszkodzono 2 U-booty.

M. Śródziemne: Koło wybrzeża Libii zatonął brytyjski okręt podwodny "Thorn" zatopiony albo przez włoski trałowiec "Pegaso", albo przez minę.

7 sierpień 1942

Guadalcanal: Początek operacji "Watchtower". Była to operacja w której po raz pierwszy użyto sił morskich, lądowych i powietrznych. W maju japończycy wysadzili tu swój garnizon, który od razu rozpoczął budowę lotniska, co pozwoliłoby japończykom atakować amerykańskie szlaki zaopatrzeniowe do Australii i było punktem do dalszej ekspansji. Pierwszego dnia operacji 62 GO wysadziła na ląd pododdziały 1 DPM, które zdobyły przyczółki na Guadalcanal, Tulagi i sąsiednich mniejszych wyspach. Opór japończyków był niewielki.

Pacyfik: Japoński konwój zaopatrzeniowy z Rabaul do Buna został zawrócony.

Pacyfik: Amerykańskie samoloty po raz pierwszy zbombardowały zajętą przez japończyków wyspę Kiska na Aleutach.

8 sierpień 1942

Guadalcanal: Amerykanie wyszli z przyczółka i posuwając się na zachód, zdobyli budowane przez japończyków lotnisko. Lotnictwo japońskie dokonało pierwszego nalotu na wojska amerykańskie na Guadalcanal.

Atlantyk: Niemieckim U-bootom udało się zatopić 5 statków alianckich z konwoju SC-94. 

9 sierpień 1942

Pacyfik: Bitwa koło wyspy Sawo. Japończycy zaniepokojeni lądowaniem amerykanów na Guadalcanal postanowiło wysłać tam swoje okręty. Amerykański samolot rozpoznawczy wykrył japońską eskadrę, lecz meldunek nie trafił tam gdzie trzeba. Ok. godz. 1.00 w nocy japoński zespół złożony z 5 ciężkich krążowników, 2 lekkich i niszczyciela pod dowództwem admirała Mikawy prześlizgnęła się przez Cieśninę Żelaznego Dna, omijając 2 amerykańskie niszczyciele, które nieuważnie patrolowały teren. W cieśninie były 3 zespoły alianckie chroniące transportowce wyładowujące zaopatrzenie dla piechoty morskiej. Bitwa trwała nieco ponad pół godziny. O wyniku zdecydował poziom wyszkolenia japońskich marynarzy w walce nocnej. Japończycy pierwsi o godz. 1.36 dostrzegli w ciemnościach pierwszy aliancki zespół. Cztery minuty później wystrzelili salwę torped, zatapiając w ciągu kilku minut krążownik i niszczyciel i uszkadzając drugi krążownik i niszczyciel. Po wystrzeleniu torped japończycy rozdzielili się na dwie grupy. Ciężkie krążowniki poszły prawą stroną. Między 1.50 a 1.56 japończycy przeszli po obu stronach drugiego zespołu alianckiego biorąc go w kleszcze ostrzału. Chociaż zniszczenie pierwszego zespołu zdradziło obecność japończyków dalsze alianckie krążowniki nie były gotowe do walki. Trzy zostały zatopione, choć jeden zdołał trafić kilkoma pociskami japoński okręt flagowy. Były to jedyne uszkodzenia jednostek japońskich. Choć japończycy mogli zniszczyć jeszcze trzeci zespół aliancki i transportowce, zdecydowali się wycofać. Była to największa i najbardziej kompromitująca porażka w historii amerykańskiej marynarki. Na dno poszły 4 ciężkie krążowniki (1 australijski) i niszczyciel. Zginęło 1270 marynarzy a 709 zostało rannych i straty te równały się 2/3 strat w całej półrocznej kampanii na Guadalcanal.

Guadalcanal: Oddziały amerykańskiej piechoty morskiej umocniły stanowiska w rejonie lotniska nazwanego teraz lotniskiem Hendersona.

Chiny: Wojska chińskie zatrzymały japońską ofensywę w prowincji Kiangsi.

ZSRR: Rano radziecka 64 armia wykonała przeciwuderzenie na niemieckie oddziały które przedarły się przez zewnętrzny pierścień obrony Stalingradu. Piechotę rosyjską i pancerniaków wspierała rosyjska 8 armia lotnicza która wykonała w ciągu dnia ok. 500 lotów bojowych. 

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-379" został staranowany i zatopiony przez brytyjską korwetę "Dianthus" stanowiącą osłonę konwoju SC-94 koło Grenlandii. 

10 sierpień 1942

Pacyfik: 62 GO wycofała się spod Guadalcanal.

Amerykański okręt podwodny "S-44" zatopił ciężki krążownik japoński "Kako".

Guadalcanal: Oddziałom piechoty morskiej na wyspie zmniejszono racje żywnościowe do 2/3, ponieważ transportowce zostały wycofane zanim zostały rozładowane.

N. Gwinea: Australijski oddział Morouba (500 żołnierzy) kontratakował wzdłuż szlaku Kokoda.

ZSRR: Niemcy straciwszy ok.50 czołgów i sporo zabitych wyparci zostali poza zewnętrzny pierścień obrony Stalingradu. W tym czasie radzieckie 62 i 64 armie zaciekle walczyły w wielkim łuku Donu nie chcąc oddać przedmościa w rejonie Kołacza. Po okupionej wysokimi stratami walce, Niemcy rozbili radziecką obronę pod Kołaczem i wyszli nad Don na ok. 30 kilometrowym odcinku.

Atlantyk: Niemieckim U-bootom udało się zatopić 4 statków alianckich z konwoju SC-94. W sumie w ciągu kilku dni z konwoju tego zatopili aż 11 statków o łącznym tonażu 53 421 BRT, tracąc przy tym 2 U-booty.

Na północ od przylądka Ortegal koło Francji czeskie samoloty zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-578"

M. Śródziemne: Brytyjski konwój na Maltę w operacji "Pedestal" przeszedł w gęstej mgle cieśninę Gibraltarską. Tego też dnia konwój został dostrzeżony przez włoskie samoloty rozpoznawcze. 

Koło Hajfy brytyjski dozorowiec "Islay" zatopił włoski okręt podwodny "Scire".

11 sierpień 1942

Pacyfik: Połączona Flota japońska wyruszyła z wysp Japońskich do bazy na atolu Truk, żeby wspierać operacje koło Guadalcanal.

M. Śródziemne: Brytyjski konwój na Maltę w operacji "Pedestal" stał się obiektem włoskiego ataku wszystkimi rodzajami broni. W południe niemiecki okręt podwodny "U-73" topi 4 torpedami brytyjski lotniskowiec "Eagle". Wieczorem zaatakowały włoskie samoloty jednak bez rezultatu.

12 sierpień 1942

N. Gwinea: Do Buna dotarł japoński konwój z zaopatrzeniem, a japońskie wojska dotarły do przełęczy Kokoda, jedynego przejścia przez góry Owena Stanleya.

Guadalcanal: Na lotnisku Hendersona wylądowały pierwsze amerykańskie samoloty. Niszczyciele amerykańskie dostarczyły na wyspę zaopatrzenie.

M. Śródziemne: Brytyjski konwój na Maltę odparł ranne ataki włoskiego lotnictwa. Od godz. 12.15 do 13.45 konwój atakowało ok. 80 bombowców. Dzięki ciągłej osłonie myśliwców z lotniskowców straty były nieduże. Po południu konwój wpłynął w strefę zgrupowania U-bootów. Niszczyciele odparły ich atak zatapiając włoski okręt podwodny "Cobalto". Wieczorem lotnictwo wroga uszkodziło lotniskowiec "Indomitable". O godz. 20.00 gdy konwój płynął przez cieśninę Sycylijską, włoski okręt podwodny "Axum" storpedował brytyjski krążownik "Cairo", który trzeba było następnie zatopić by nie opóźniał konwoju. Torpeda trafiła również krążownik "Nigeria"

Na północ od Balearów brytyjski niszczyciel "Wolverine" zatopił włoski okręt podwodny "Dagabur".

13 sierpień 1942

N. Gwinea: Japończycy zajęli przełęcz Kokoda. Australijczycy wycofali się do Isurava.

M. Śródziemne: Brytyjski krążownik "Manchester" płynący w konwoju na Maltę został zatopiony na skutek ataków włoskich kutrów torpedowych "MS-16" i "MS-22" na wysokości Tunezji. Konwój w końcu dotarł na redę Malty. Wieczorem atakowany przez cały dzień konwój zawinął do La Valletty. Z 14 statków które wypłynęły z Wielkiej Brytanii pozostało ich zaledwie 5. Brytyjczycy stracili lotniskowiec, 2 krążowniki i niszczyciel.

Zatonął uszkodzony poprzedniego dnia koło Bizerty przez włoskie samoloty brytyjski niszczyciel "Foreight".

Egipt: Gen.Bernard Law Montgomery otrzymał dowództwo nad wszystkimi siłami brytyjskiej 8 Armii. 

14 sierpień 1942

N. Gwinea: Japończycy wyładowali ok. 3 tys. żołnierzy z batalionów budowlanych w okolicach Gona.

15 sierpień 1942

Guadalcanal: Choć transportowce amerykańskie wyładowały zaopatrzenie, żołnierzom piechoty morskiej nie zwiększono racji żywnościowej, aby stworzyć niezbędne zapasy.

Pacyfik: Z Aleutów wycofano ostatni japoński okręt podwodny I-6.

ZSRR: Ruszyło niemieckie natarcie na przyczółek pod Donem broniony przez radziecką 4 armię pancerną. Było to pierwsze uderzenie przed większym, które planowano. Tym samym rozpoczęły się walki na bliskich obrzeżach Stalingradu.

Bałtyk: W zatoce Fińskiej, prawdopodobnie po wejściu na miny zatonął radziecki okręt podwodny "M-97".

16 sierpień 1942

N. Gwinea: Japończycy dostarczyli zaopatrzenie do Buna.

Pacyfik: Z bazy japońskiej w Truk wyruszył na Guadalcanal japoński konwój wiozący Oddział Wydzielony Ichiki (ok. 1000 żołnierzy).

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-507" zatopił koło brzegów Brazylii tego dnia i następnego 5 brazylijskich statków.

Niemiecki pancernik "Admiral Scheer" wyszedł z fiordu pod Narvikiem na Morze Karskie w ramach operacji "Wunderland" zwalczać tam radzieckie statki. Plon tej akcji okazał się bardzo nikły.

17 sierpień 1942

Pacyfik: Po zapadnięciu zmroku oddział Ichiki wylądował na brzegu w Taivu i Kokumbona.

Pacyfik: Na wyspie Makin wylądował 2 batalion raidersów piechoty morskiej, przetransportowany okrętami podwodnymi. Skutkiem tego wypadu było ufortyfikowanie przez japończyków wielu małych wysp na środkowym Pacyfiku, co stało się później przekleństwem amerykanów.

18 sierpień 1942

N. Gwinea: Japończycy wyładowali niezauważenie silny oddział w Basabura.

W. Brytania: Z portów brytyjskich ruszyła aliancka ekspedycja mająca lądować pod Dieppe we Francji.

19 sierpień 1942

ZSRR: Grupa niemieckich żołnierzy z 1 Dywizji Strzelców Górskich w ciągu trzech dni wspięła się na szczyt Elbrus (wys. 5630 m) w górach Kaukaz i zawiesiła na szczycie flagę wojenną. To czysto sportowe przedsięwzięcie tak rozwścieczyło Hitlera, że zabronił on w przyszłości tego rodzaju wyczynów.

N. Gwinea: Japończycy dostarczyli posiłki do Buna.

N. Gwinea: 21 brygada australijska z 7 Dywizji Piechoty wylądowała w Port Moresby i wyruszyła przez góry na pomoc oddziałowi Maroubra.

Guadalcanal: 5 pułk piechoty morskiej stoczył potyczkę z japońskim oddziałem wydzielonym Ichiki. Japończycy wysłali tu kolejny oddział ok. 1500 ludzi.

ZSRR: Rozpoczęło się niemieckie natarcie 6 armii polowej i 4 armii pancernej na Stalingrad. 6 armia atakowała głównie na kierunku Wiertiaczy-Pieskowatkam ok. 40 km od Kołacza w pasie obrony rosyjskiej 87 DP.

Francja: Desant pod Dieppe. Alianci do wykonania go przeznaczyli następujące siły: 9 barek LCI, 10 barek LCT, 179 innych barek i łodzi, 8 niszczycieli, 2 pułki kanadyjskie piechoty w sili 4961 ludzi, 1 pułk kanadyjskich komandosów w sile 1057 żołnierzy oraz 60 dywizjonów samolotów myśliwskich i 7 bombowych. Przeciwko nim Niemcy mieli w tym rejonie wzmocnioną 302 DP oraz ok. 20 dział do 170 mm w bateriach w Berneval i Varengeville. O godz. 3.20 pierwsze statki desantowe podpłynęły na odległość 10 Mm. O 3.47 podczas zbliżania się do brzegów barki lewego skrzydła wpadły niespodziewanie na niemiecki konwój z 3 trawlerami i 5 ścigaczami w osłonie. Po ostrzelaniu przez Niemców barki rozproszyły się i do wyznaczonego miejsca przy brzegu z 28 dopłynęło tylko 7. Przy brzegu barki zostały ostrzelane przez baterię w Berneval. Mający ją zdobyć kanadyjscy komandosi po wyjściu na brzeg na lewej stronie próbowali sforsować podejście przez skały zostali zdziesiątkowani przez ogień maszynowy. Nieliczni ze 100 osobowego oddziału dostali się do niewoli. Druga grupa mająca zdobyć baterię wylądowała 2 km dalej na zachód. Szturm został odparty przez Niemców ukrytych za zaporami i w bunkrach. Z 545 ludzi 488 zostało zabitych lub rannych. Na zachodnim skrzydle gdzie miano zdobyć baterię w Vasterival operacja powiodła się w zupełności i przy stracie 11 zabitych i 46 zaginionych dokonano tego o 6.40. Lądujący na bliskich skrzydłach Dieppe z opóźnieniem w Puys atakowali w pełnym świetle dziennym i zostali zmuszeni do odwrotu z wyjątkiem ok. 150 zabitych żołnierzy, którzy pozostali pod wysokimi ścianami skały. Lądujący w Pourville pod silnym ostrzałem zdołali posunąć się do Caude-cote. Szturm na wzgórze Quatre Vents został jednak odparty. Zdobycie lotniska 4 km od miasta też nie przyniosło rezultaty i oddziały musiały się wycofać. Wobec tych niepowodzeń Niemcy mogli skierować całą siłę ognia na odcinek środkowy. Tu lądujących oddzielał od miasta wysoki mur z drutami kolczastymi. Przyparci krzyżowym ogniem do muru Kanadyjczycy albo poddawali się albo ginęli. 28 rzuconych do walki czołgów brytyjskich "Churchill" nie było w stanie sforsować nie zniszczonych na czas przez saperów przeszkód zostało zniszczonych albo dostało się w ręce Niemców. Kilku z nich udało się dotrzeć aż do bulwarów. Nie orientując się w sytuacji dowództwo alianckie rzuciło do walki posiłki, które nie zdołały zmienić sytuacji. Nie zmieniły jej też niszczyciele, które podeszły bliżej by ostrzelać cele na ladzie. Trafienia pociskami zanotowały "Brocklesby", "Fernie" i polski "Ślązak". O godz. 11.00 nakazano odwrót z plaż. Podczas ewakuacji wiele barek zostało zniszczonych celnym ogniem artyleryjskim i lotniczym. O godz. 12.15 na plażach nie było już śladów życia. Spod Dieppe udało się wywieźć ok. 1000 żołnierzy. Zabitych lub rannych zostało 1600 ludzi. 2200 żołnierzy dostało się do niewoli. Lotnictwo i marynarka straciło 740 ludzi. Stracono niszczyciel "Berkeley", 33 barki desantowe i 106 samolotów, przy stracie 48 przez Niemców. W drodze powrotnej od bomb uszkodzenia poniosły niszczyciele "Calpe" i znowu "Ślązak". Operacja dała Brytyjczykom ogromne doświadczenie przed planowaną inwazją, ale przede wszystkim była politycznym ruchem mającym pokazać sojusznikom niemożność utworzenia szybko drugiego frontu.

20 sierpień 1942

Guadalcanal: Zakończono budowę lotniska Hendersona. Wylądowało na nim 31 samolotów piechoty morskiej przetransportowanych na pokładzie lotniskowca eskortowego "Long Island".

N. Gwinea: Dowództwo japońskie wydało rozkaz wyładowania w zatoce Milne ok. 1500 żołnierzy.

ZSRR: Wojskom niemieckim udało się po 5 dniach walk zepchnąć rosyjską 4 armię pancerną z przyczółka, sforsować w najbardziej wysuniętej ku wschodowi części łuku Donu i opanować niewielki przyczółek na wschodnim brzegu. Tego dnia Niemcy przeprawili na drugi brzeg 2 dywizje piechoty. Na południowym odcinku obrony Stalingradu niemiecka 14 DPanz. zaatakowała radziecką 64 armię w okolicy Siemkowa.

Atlantyk: Amerykańskie samoloty zatopiły na południowy wschód od Islandii niemiecki okręt podwodny "U-464".

21 sierpień 1942

Guadalcanal: Tuż przed świtem japoński oddział Ichiki zaatakował wschodni odcinek amerykańskiego przyczółka i został z dużymi stratami odparty przez obrońców, którzy wyszli na tyły atakujących japończyków. Starcie zyskało później nazwę bitwy nad rzeką Tenaru. Tego samego dnia amerykańskie niszczyciele i szybkie transportowce dostarczyły na wyspę zaopatrzenie, przy stracie zaledwie 1 niszczyciela eskortowego.

N. Gwinea: Japończycy wyładowali posiłki w Basabura, natomiast Australijczycy wzmocnili w Milne placówkę 18 brygadą piechoty.

ZSRR: Niemcy siłami 3 dywizji piechoty i 2 dywizji pancernych uderzyli na pozycje rosyjskiej 57 armii w rejonie Krasnoarmiejska i Biekietowki koło Stalingradu. Pod koniec dnia ok 150 niemieckich czołgów wdarło się w rosyjską obronę i próbowało poszerzyć wyłom i dotrzeć do południowych przedmieść Stalingradu, jednak bez wielkich sukcesów.

Bałtyk: W Zatoce Fińskiej po wejściu na miny zatonął radziecki okręt podwodny "Szcz-405".

Niemieckie dozorowce na Morzu Barentsa zatopiły radziecki okręt podwodny "M-173".

22 sierpień 1942

Brazylia: Brazylia wypowiedziała wojnę Włochom i Niemcom. Podaje się, że bezpośrednim tego skutkiem stał się wypad niemieckiego U-507 na wody Brazylii. 

Guadalcanal: Na lotnisku Hendersona wylądowały pierwsze samoloty myśliwskie sił lądowych ( 5 samolotów P-400), które przyleciały z Nowej Kaledonii.

Pacyfik: Koło wyspy Savo japoński niszczyciel "Kawakaze" storpedował amerykański niszczyciel "Blue".

Atlantyk: Na południe od Colon koło Panamy amerykańskie samoloty zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-654".

M. Śródziemne: Włoski torpedowiec "Antonio Cantore" zatonął po wejściu na minę.

23 sierpień 1942

ZSRR: Oddziały niemieckie dotarły do Stalingradu. Kilka niemieckich dywizji z 14 korpusu pancernego uderzyło z przyczółka nad Donem i przełamało obronę radzieckiej 62 armii na odcinku Wiertiaczy-Pieskowatka. Poprzez pasmo wzgórz na północ od Małej Rossoszki i mijanki kolejowej Konny przedarły się aż do Wołgi, którą osiągnęły pod wieczór koło osiedla Rynok na północ od Stalingradu. Wyłomu tego nie udało się Niemcom rozszerzyć, a gdy radzieckie wojska odcięły jego podstawę 14 korpus przez wiele dni pozostawał w okrążeniu.

Pacyfik: Japońskie niszczyciele i krążowniki ostrzelały Nauru.

Guadalcanal: Japońskie niszczyciele w nocy ostrzelały wyspę.

USA: Amerykańska 40 Dywizja Piechoty skierowana na Hawaje rozpoczęła załadunek w San Francisco.

24 sierpień 1942

Pacyfik: Bitwa na wschodnich wodach Wysp Salomona. Japoński plan zakładał, że na przedzie znajdą się okręty podwodne, które zaatakują amerykanów. Lekki lotniskowiec "Ryuju", ciężki krążownik i 2 niszczyciele miały pełnić rolę przynęty płynącej przed dwoma lotniskowcami Nagumo: "Shokaku" i "Zuikaku". Kiedy japończycy wyszli tylko z portów, samoloty rozpoznawcze i strażnicy wybrzeża zaalarmowali aliantów, którzy wysłali im naprzeciw flotę wiceadmirała Fletchera. Fletcher posiadał pod swoimi rozkazami 3 GO z 3 lotniskowcami, ale w przeddzień bitwy osłabił swoje siły wysyłając lotniskowiec "Wasp" na południe w celu pobrania paliwa. Rankiem amerykańska latająca łódź "Catalina" napotkała japońską przynętę, lotniskowiec "Ryujo". Fletcher połknął haczyk, o godz. 13.45 wysłał przeciwko nim 38 bombowców w eskorcie myśliwców. Kiedy byli już w drodze jeden z samolotów rozpoznawczych wypatrzył "Zuikaku" i "Shokaku", płynące 60 Mm za przynętą. Amerykanie próbowali jeszcze zmienić kurs samolotów, ale łączność szwankowała. Ok. godz. 20.00 "Ryuju" został obrzucony bombami i zatonął. Przez ten czas Nagumo wysłał w powietrze dwie grupy samolotów o 15.07 i o 16.00. Spodziewając się japończyków amerykanie rozstawili lotniskowce o 10 Mm od siebie, każdy w środku zwartego zespołu eskorty. Nad nimi krążyło 51 myśliwców "F4F Wildcat" ochrony, a wszystkie bombowce zostały wysłane w powietrze i miały się trzymać z daleka od lotniskowców. Pierwsze starcie powietrzne nastąpiło o 16.29. Chociaż myśliwcom udało się zestrzelić wiele samolotów, 24 japońskie bombowce nurkujące przedarły się i zaatakowały lotniskowiec "Enterprise" i pancernik "North Carolina". Amerykański lotniskowiec został trafiony 3 bombami i miał uszkodzony system sterowania. Ok. 16.47 resztki pierwszej japońskiej fali zawróciły. Druga fala nie znalazła amerykańskich okrętów i powróciła z niczym. Podczas nalotu japończycy nie interesowali się lotniskowcem "Saratoga" który teraz wysłał niewielką wyprawę odwetową złożoną z 7 bombowców bez osłony. Samoloty te o godz. 17.45 zaatakowały japończyków poważnie uszkadzając okręt-bazę wodnosamolotów. Kiedy amerykańskie samoloty powróciły Fletcher zdecydował się przerwać bitwę i skierował swoje okręty na południe. Japoński admirał Kondo próbował ścigać je krążownikami i niszczycielami, ale bez powodzenia. Obie strony popełniły w bitwie poważne błędy. Strategicznie i taktycznie zwyciężyli jednak amerykanie, zatapiając lekki lotniskowiec, niszczyciel i strącając kilkadziesiąt japońskich samolotów, sam zaś tracąc tylko 17 samolotów.

Guadalcanal: W nocy japońskie niszczyciele odstrzelały lotnisko Hendersona.

Pacyfik: Oddziały szturmowe Cesarskiej Marynarki Wojennej wylądowały na Wyspach Goodenough na północny wschód od Nowej Gwinei.

ZSRR: Do wieczora niemiecki przyczółek na wschodnim brzegu Donu miał już 45 km szerokości i przebywało na nim 6 niemieckich dywizji i ok.300 czołgów. W nocy wojska radzieckie rozpoczęły natarcie mające zlikwidować niemiecki wyłom. Udało im się dotrzeć do Bolszej Rossoszki i połączyć z wojskami 62 armii, ale nie zamknęli całkowicie kotła za niemieckim 14 korpusem pancernym.

Po zwycięstwie w Serafimowiczach włoskie oddziały kawalerii 1 Szybkiej dywizji Zmechanizowanej "Eugenio di Savoia" składające się z ok. 600 ludzi zaatakowały radzieckie pozycje w stepie Isbuszeńskim. Rosjanie mieli ok. 2000 żołnierzy, moździerze i wsparcie artyleryjskie. Jeden szwadron włoski zaatakował od czoła podczas gdy inne obeszły radzieckie pozycje od tyłu. Atak powiódł się całkowicie. Włosi zaskoczyli obrońców i opanowali ich pozycje. Ten ostatni kawaleryjski atak w II wojnie światowej przyniósł rozbicie 2 rosyjskich batalionów a trzeci zmusił do ucieczki. Do niewoli wzięto ok. 500 jeńców, 4 działa, 10 moździerzy i 50 karabinów maszynowych.   

Atlantyk: 3 niemieckie U-booty z grupy "Loss" zatopiły 4 statki o tonażu 17 300 BRT z powolnego konwoju ON-122.

25 sierpień 1942

Niemcy: Służba wojskowa w Wehrmachcie stała się obowiązkowa dla mieszkańców Alzacji.

Pacyfik: Na północ od wysp Salomona bombowce amerykańskie B-17 lotnictwa sił lądowych zatopiły japoński niszczyciel "Mutsuki", Był to jedyny przypadek na Pacyfiku żeby bombardowanie z dużej wysokości zakończyło się zatopieniem płynącego okrętu.

N. Gwinea: Oddziały szturmowe Cesarskiej Marynarki Wojennej wylądowały w zatoce Milne, ale zostały izolowane przez wojska australijskie.

ZSRR: Zgrupowanie niemieckich wojsk na wschodnim brzegu Donu rozpoczęło natarcie w kierunku na Wiertiaczy i Borodino. W rejonie Kałacza Niemcy sforsowali Don i rozpoczęli natarcie w wzdłuż linii kolejowej Kałacz-Stalingrad oraz na południowe krańce Stalingradu z rejonu Abganierowa.

26 sierpień 1942

Niemcy: Radziecki atak powietrzny na Berlin, a także Szczecin i Gdańsk.

Indie: Amerykanie otworzyli w Ramgarh ośrodek szkoleniowy dla chińskich żołnierzy.

N. Gwinea: Australijczycy odpierali ataki oddziału japońskiego z przyczółka w zatoce Milne.

Pacyfik: Japończycy zajęli nie bronioną wyspę Nauru.

27 sierpień 1942

Guadalcanal: Oddziały 5 pułku piechoty morskiej zaatakowały japończyków od strony morza i lądu w Kokumbona.

N. Gwinea: Japończycy dostarczyli na przyczółek w zatoce Milne posiłki, ale i tak mimo to nie zmieniło to ich położenia.

28 sierpień 1942

N. Gwinea: Oddziały aliantów odparły pełne determinacji, ale źle zaplanowane ataki japońskie z przyczółka w zatoce Milne.

Guadalcanal: Amerykańskie samolotu przechwyciły u brzegów wyspy japońskie niszczyciele z zaopatrzeniem zatapiając kilka z nich. Pozostałym udało się jednak dostarczyć ładunek potrzebującym obrońcom.

Pacyfik: Przez Kanał Panamski na Pacyfik przedostał się amerykański pancernik "Washington".

ZSRR: Niemcy przystąpili do kolejnych działań zaczepnych pod Stalingradem. Tym razem udało im sie przełamać obronę radzieckiej 64 armii i wyjść na tyły 62 armii. 

Atlantyk: W rejonie Kingstonu na Jamajce kanadyjska korweta "Oakville" i amerykańskie samoloty zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-94".

29 sierpień 1942

Guadalcanal: Wylądowały tu wojska Oddziału Wydzielonego Kawaguchi, dowiezione przez niszczyciele i szybkie transportowce.

Pacyfik: Do portu w Truk wpłynął japoński pancernik "Yamato".

N. Gwinea: Eskadra japońskich krążowników próbowała wesprzeć swoje wojska walczące na przyczółku w zatoce Milne, ale bez powodzenia. Osłoniło to jednak wyładunek odwodów.

N. Gwinea: Australijska 21 brygada zluzowała oddział Moroubra na szlaku Kokoda.

30 sierpień 1942

N. Gwinea: Japońskie wojska atakowały zarówno na szlaku Kokoda jak i w zatoce Milne.

Guadalcanal: Lotnictwo japońskie zatopiło u brzegów wyspy amerykański niszczyciel transportowy dowożący zaopatrzenie.

Pacyfik: Amerykanie zajęli nie bronioną wyspę Adak na Aleutach.

Egipt: Od 26 maja 1942 roku Włosi stracili 9568 ludzi a Niemcy 12 430.

31 sierpień 1942

Pacyfik: Na zachód od wyspy Santa Cruz japoński okręt podwodny I-26 storpedował amerykański lotniskowiec "Saratoga".

Guadalcanal: Amerykańskie niszczyciele dostarczyły zaopatrzenie na wyspę.

N. Gwinea: Japończycy postanowili wycofać wojska z przyczółka w zatoce Milne.

ZSRR: Niemcom udało się przełamać środkowy pierścień obronny Stalingradu na północ od Gawriłowki.

Atlantyk: W tym miesiącu niemieckim U-bootom udało się zatopić na północnym Atlantyku 25 statków (130 089 BRT), w rejonie Wysp Azorskich 13 statków (86 338 BRT), na wodach brazylijskich 7 statków (18 132 BRT), działającym koło wybrzeży Amerykańskich udało się na  Morzu Karaibskim zatopić 46 statki (242 805  BRT).

Niemieckim i Włoskim okrętom podwodnym podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić 117statków o łącznym tonażu 587 245 BRT. Dawało to od początku wojny 1904 statki o łącznym tonażu 9 235 113 BRT. 

M. Czarne: W tym miesiącu zaginęły na Morzu Czarnym radzieckie okręty podwodne "Szcz-208" oraz w rejonie Odessy "M-33", prawdopodobnie po wejściu na miny. 

Egipt: Przy pełni księżyca 200 niemieckich czołgów ruszyło przez pola minowe na brytyjskie pozycje na południe od Quartel el Himeimat. W ciągu dnia natarcie dotarło do wzniesień Alam Halfa i tu utknęło.

Styczeń - Luty - Marzec - Kwiecień - Maj - Czerwiec - Lipiec - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień