Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 listopad 1942

Guadalcanal: Amerykanie rozpoczęli natarcie na drugim brzegu rzeki Matanikau po silnym ostrzale artyleryjskim i lotniczym.

2 listopad 1942

Libia: Wieczorem 8 armia brytyjska rozpoczęła wielką ofensywę przeciwko siłom Osi.

Rommel wydał rozkaz dla włoskiej 185 DSpad. "Folgore" do wycofania się z pozycji bronionych przez nią od 23 października pod El Alamein. Pomimo kilkunastokrotnej przewagi Brytyjczykom nie udało się przełamać obrony dywizji, która straciła w tych walkach 1100 żołnierzy. 

N. Gwinea: Australijska 25 brygada piechoty odebrała japończykom osadę Kokoda wraz z lotniskiem polowym.

Guadalcanal: Trwało amerykańskie natarcie. Japoński "Tokijski ekspres" dostarczył na wyspę ok. 1500 japońskich żołnierzy i zaopatrzenie.

3 listopad 1942

Jugosławia: Partyzanckie oddziały Josipa Broz Tito zdobyły Bihac, miasto w Boni.

Libia: Oddziały brytyjskie utrzymały zajęte pozycje w El Alamein. Wyczerpane oddziały niemieckie nie zdołały przebić się przez ich linię obrony oddając pole Brytyjczykom.

Guadalcanal: W rezultacie dwudniowego ataku odebrano japończykom Point Cruz.

4 listopad 1942

N. Gwinea: Na szlaku Kokoda australijska 16 brygada piechoty rozpoczęła natarcie na Oivi.

Guadalcanal: Amerykanie zatrzymali natarcie w celu dokonania przegrupowania i wdrożenia przybyłych świeżych oddziałów  oraz oczyszczenia zdobytego już terenu z japońskich niedobitków, którzy potrafili nieoczekiwanie w nocy wyjść ze swoich kryjówek i przypuścić samobójczy atak.

Libia: Włosy .żołnierze spod El Alamin wycofują się pieszo przez pustynię. Ostatecznie w ciągu 14 dni ok. 16 tyś Włochów  dostało się do Brytyjskiej niewoli. Africa Corps straciła w sumie 32 tyś ludzi 1000 dział i 450 czołgów. Teraz jej wojska pancerne składały się ze 100 przestarzałych włoskich czołgów i tylko 35 niemieckich. Alianci stracili 13 500 ludzi odnosząc decydujące zwycięstwo.

Włoski torpedowiec "Centauro" został zatopiony w Benghazi przez brytyjskie samoloty. 

5 listopad 1942

Madagaskar: Wojska francuskie wierne rządowi w Vichy poddały się w Fort Dauphin Brytyjczykom.

Atlantyk: Na południowy wschód od przylądka Farvel brytyjskie samoloty zatopiły niemiecki U-boot  "U-132".

Na północ od Islandii brytyjskie samoloty zatopiły niemiecki U-boot "U-408".

Bałtyk: W rejonie Wysp Alandzkich fiński okręt podwodny "Vetehinen" zatopił radziecki okręt podwodny "Szcz-305".

6 listopad 1942

Guadalcanal: Rozpoczęły natarcie 7 pułk PM i 164 pułk piechoty.

Pacyfik: Gen. MacArthur przeniósł swój sztab z Australii do Port Moresby na Nowej Gwinei.

N. Gwinea: W dalszym ciągu trwało alianckie natarcie na Szlaku Kokoda.

7 listopad 1942

Guadalcanal: Japońskim niszczycielom udało się dostarczyć na wyspę posiłki. Amerykanie wyparli przeciwnika z przylądka Koli.

Bałtyk: Na Morzu Barentsa zaginął radziecki okręt podwodny "M-121".

Libia: Rozpoczyna się pierwszy etap odwrotu Afrika Corps pod Sollum.

8 listopad 1942

Afryka: Operacja "Torch". Przybycie wojsk amerykańskich do Maroka i Algierii. Plan operacji został opracowany wspólnie przez Brytyjczyków i amerykanów. Dowódcą całości sił został gen. D. D. Eisenhower, a dowódcą sił morskich adm. A. B. Cunningham. Plan przewidywał wysadzenie w Afryce Północnej ok. 70 tys. żołnierzy w pierwszym żucie w Algierze, Oranie i Casablance. W operacji łącznie wzięło udział ponad 600 transportowców i okrętów. Konwoje z wojskiem wyruszyły w drogę o różnych dniach i z różnych miejsc, żeby nieprzyjaciel nie domyślił się o co chodzi. 

Guadalcanal: Japońskie niszczyciele wysadziły posiłki na brzeg. Zostały one otoczone przez amerykanów u ujścia strumienia Gavaga, którzy dokonali śmiałego desantu na japońskie tyły.

Pacyfik: Z Noumea na Guadalcanal wypłynął duży konwój w eskorcie lotniskowca "Enterprise", 2 pancerników, 8 krążowników i 23 niszczycieli.

9 listopad 1942

Pacyfik: Z Truk wyszła w morze 2 Japońska Flota aby wesprzeć ofensywę koło Guadalcanal planowaną na 12 i 13 listopada.

Afryka: Operacja "Torch". Lądowanie w Algierze. Grupa okrętów przeznaczona do tego zadania składała się 93 okrętów brytyjskich w tym 2 lotniskowców, 4 krążowników, monitora i 13 niszczycieli pod dowództwem kontradm. Burrougha. Okręty te miały wysadzić ok. 33 tys. żołnierzy brytyjskich i amerykańskich. Krótko po północy wojska alianckie zaczęły lądować na wschód od przylądka Matifou i na zachód od Algieru w zatoce Sidi Ferruch i pod Castiglione. Napotkano bardzo słaby opór Francuzów, jedynie oddziały marynarki obsadzające baterie "Duperre" i "Lazaret" broniły się do wieczora. Podczas lądowania stracono ok. 98 ze 104 jednostek desantowych na skutek słabego wyszkolenia ich załóg. Rano komandosi amerykańscy zdobyli lotnisko Maison Blanche, a brytyjscy drugie w pobliżu Blida. Podczas frontalnego ataku na port w Algierze niszczyciele "Broke" i "Malcolm" próbowały przerwać zagrody u wejścia do portu. Udało się to tylko niszczycielowi "Broke", który po wysadzeniu desantu zatonął na skutek licznych trafień. Krótko po południu zamilkła po celnym ostrzale z morza artyleria nabrzeżna. Wieczorem na rozkaz adm. Darlana Francuzi zaprzestali oporu i cały port z urządzeniami wpadł w ręce aliantów. Wkrótce na ladzie wylądowały pozostałe siły.

Pod Oranem ogólny zarys podobny był do operacji Algierskiej. Grupa desantowa składała się z ok. 100 okrętów w tym 2 lotniskowców, 2 krążowników i 13 niszczycieli pod dow. kontradm. Troubridge'a. Wzmocniona została dodatkowo pancernikiem "Rodney" i lotniskowcem "Furious". Na statkach było zaokrętowanych ok. 39 tys. żołnierzy amerykańskich. Lądowanie miało odbyć się na dwóch plażach na zachód od Oranu w rejonie przylądka Fegalo i pod Andalouses. Desant wyrzucono bez większych przeszkód. W ciągu dwóch dni wylądowało ponad 3 tys. ludzi z 460 czołgami. Pod Arzeu, gdzie lądowało ok. 29 tys. ludzi i 2400 pojazdów opór francuski ustał po południu. Ponieważ rozkaz adm. Darlana o zaniechaniu walk dotarł tu z opóźnieniem, próba zdobycia portu w Oranie doprowadziła do krwawych walk. Najpierw do portu wpłynęły 2 ścigacze i położyły zasłonę dymną. Następnie zbyt późno wysłano 2 kanonierki z desantem, ponieważ było to 2 godz. po lądowaniu na plażach. Obie zostały zniszczone ogniem artylerii nabrzeżnej i francuskich niszczycieli "Tramontane" i "Epervier" nie wykonując zadania. Wsparcie zapewniał im krążownik "Aurora". Jeszcze tej nocy wyszły z portu 4 francuskie okręty aby rozpoznać rejon Arzeu. Krążownik "Aurora" skierował na nie ogień i zatopił niszczyciel "Tramontane", a "Tornade" musiał wyrzucić się na brzeg. Awizo-trałowiec "Suprise" zatopił brytyjski niszczyciel "Brilliant". Jedynie "Typhon" zdołał powrócić do portu. Z 3 francuskich okrętów podwodnych które zaatakowały Brytyjczyków, dwa - "Acteon" i "Argonaute" zostały zatopione przez niszczyciele "Westcott" i "Achates". Trzeci okręt "Frensel" poprzez hiszpańskie wody terytorialna uciekł do Tulonu. Zajęcie lotnisk w La Senia i Tafaraoui pozwoliło wprowadzić aliantom wsparcie lotnicze od strony lądu. W tym czasie pancernik "Rodney" uciszył swymi działami groźną baterię w Fort Santon. Ponownie francuskie niszczyciele próbowały wyjść z portu. Krążowniki "Jamaica" i "Aurora" zatopiły niszczyciel "Epervier", a "Typhon" ponownie zawrócił. Wieczorem francuski dow. wiceadm. A. Rioult sądząc, że miasto już zajęli alianci wydał rozkaz zatopienia floty w porcie. Na dno poszły 4 okręty podwodne "Ariane", "Danae", "Diane" i "Ceres", 7 trałowców, 13 statków i niszczyciel "Typhon".

Lądowanie aliantów pod Casablanką przebiegało w trzech różnych punktach. Najważniejsze w Fedala 24 km na północ od miasta, gdzie lądowało 19 tys. żołnierzy wraz z ekwipunkiem. Druga grupa miała wylądować ok 100 km na północ od Casablanki w rejonie Mehdia, gdzie lądowało ok. 9 tys. ludzi, których celem było zajęcie pobliskiego lotniska. Trzeci desant, którego trzonem była brygada czołgów miał lądować w Safi ok. 80 km na południe od Casablanki. W Casablance broniły się spore siły francuskie wraz z pancernikiem "Jean Bart", krążownikiem "Primauguet", 11 niszczycielami i 11 okrętami podwodnymi. Ponadto z Dakaru mogła przybyć eskadra z pancernikiem "Richelieu" i 3-ma krążownikami. Przeciwko siłom w Dakarze osłonę stanowiły: pancernik, 2 krążowniki i 4 niszczyciele. Oddziały lądujące w Medhia wspierane przez flotę w składzie: 1 pancernik, 1 krążownik, 2 lotniskowce eskortowe, 9 niszczycieli, 1 okręt podwodny, 6 transportowców i 7 innych jednostek desantowych, napotkały silny opór Francuzów. Ponieważ ogień okrętów był niecelny baterie przybrzeżne zostały zniszczone dopiero po dwóch dniach. Na brzegu wysoka fala przybojowa wywróciła wiele barek. Pod Safi podobnie jak w Oranie i Algierze 2 okręty miały przerwać sieci zagrodowe u wejścia do portu. Jeden z nich niszczyciel "Bernadou" po przerwaniu sieci pod silnym ostrzałem zdołał wysadzić w porcie mały desant. Następnie do portu wpłynął niszczyciel "Cole", a za nim masa barek desantowych. Żołnierze amerykańscy zdołali zająć port w stanie nie naruszonym. W tym czasie okręty uciszyły artylerię nabrzeżna. Lądowanie w środkowym punkcie pod Fedala napotkało silny opór Francuzów. Fala silnego przyboju zniosła lub zniszczyła blisko jedną trzecią barek. Mimo to udało się wysadzić na ląd ok. 3500 ludzi z lekkim uzbrojeniem. Rano krążowniki amerykańskie "Augusta" i "Brooklyn" uciszyły artylerie nabrzeżną. Okręty francuskie próbowały przeszkodzić w lądowaniu i tak doszło do bitwy morskiej pod Casablanką. Bazujące w Casablance: krążownik "Primauguet" i 6 niszczycieli ruszyły do śmiałego ataku na okręty alianckie. Przewaga aliantów była bardzo duża i okręty francuskie zostały szybko zniszczone. "Primauguet" po ostrzale był tylko pływającym wrakiem, zatonęły "Fougueux", "Boulonnais", "Frondeur", "Brestois", a na brzeg wyrzucone zostały "Milan", i "Albatros". W bitwie tej wzięło udział również 8 francuskich okrętów podwodnych. 3 z nich wykonały nieskuteczne ataki torpedowe. Ze wszystkich 8 okrętów tylko "Orphee" zdołał powrócić do Casablanki. "Antiope" i "Amazone" wycofały się do Dakaru, "Meduse", "Sibylle", "Sidi-Ferruch", "Conquerant" i "Tonnant" zatonęły w następnych dniach. Francuskie okręty stojące w porcie też niemało ucierpiały, pancernik "Jean Bart" uległ ostrzałowi amerykańskiego pancernika "Massachusetts", a okręty podwodne "Oreade", "Amphitrite" i "Psyche" zostały zniszczone. Wieczorem 8 listopada na brzegu walczyło 7500 żołnierzy amerykańskich, którzy powoli zdobywali skalisty teren w drodze do Casablanki. Dopiero wyeliminowanie francuskiego lotnictwa, które mocno dawało się we znaki lądującym, pozwoliło okrążyć Casablankę. Gdy do akcji zamierzano wprowadzić czołgi, które wylądowały w Safi, przyszedł rozkaz adm. Darlana o zaprzestaniu walk.

Strzegący dojść do portów afrykańskich brytyjski okręt podwodny "Unruffled" uszkodził torpedą włoski lekki krążownik "Attilio Regolo". 

Na północny zachód od Sycylii brytyjski okręt podwodny "Saracen" zatopił włoski okręt podwodny "Garnito".

10 listopad 1942

Afryka: Admirał J. F. Darlan nakazał oddziałom francuskim, aby dłużej nie stawiały oporu wojskom alianckim.

Port w Oranie poddał się rankiem, natomiast walki w mieście trwały jeszcze do godz. 11.00.

Pod Casablanka w Mehdia amerykański niszczyciel wpłynął w górę rzeki i wysadził desant na tamtejszym lotnisku.

M. Śródziemne: Ponieważ atak aliancki był dla niemieckiego sztabu całkowitym zaskoczeniem dopiero tego dnia w rejony lądowań dotarło 15 U-bootów skierowanych tu z Atlantyku Północnego, lecz było to za późno ponieważ obrona aliancka została już dobrze zorganizowana. Łupem torped padły tylko: transportowiec zatopiony przez "U-173" i następnego dnia 3 transportowce przez "U-130".

Na północ od Algieru niemiecki U-boot "U-431" zatopił brytyjski niszczyciel "Martin".

Na północ od Algieru brytyjski dozorowiec "Lord Nuffield" zatopił włoski okręt podwodny "Emo".

N. Gwinea: Australijczycy wyparli japończyków z Oivi na Szlaku Kokoda.

Guadalcanal: Japończykom udało się dostarczyć posiłki. Amerykanie zacieśnili pierścień wokół okrążonych wojsk japońskich u ujścia strumienie Gavaga.

11 listopad 1942

N. Gwinea: Oddziały amerykańskiej 32 DP, przerzucone drogą lotniczą, umocniły się w Pongani.

Guadalcanal: Amerykanie dostarczyli na wyspę posiłki, wstrzymując na ten czas natarcie. Japońskie samoloty zbombardowały lotnisko Hendersona.

Pacyfik: Na zachód od Australii, zbiornikowiec w eskorcie indyjskiego trałowca stoczyły walkę z dwoma japońskimi krążownikami pomocniczymi, jeden z nich zatapiając.

ZSRR: Wojska Niemieckie jeszcze raz próbowali zdobyć Stalingrad. Atakowało 5 DP i 2 DPanz. na odcinku ok. 5-ciu km od ul. Wołchowstrojewskiej do wąwozu Bannyj. Przez cały dzień trwał zacięty bój. Oddziałom niemieckim udało się jedynie zdobyć południową część fabryki " Barrikady" i na wąskim odcinku przebić się do Wołgi. Było to jak się okazało ostatnie zwycięstwo niemieckie w Stalingradzie. 

Afryka Pn: Wojska aliantów wylądowały nie napotykając oporu w porcie w Bougie, aby zbliżyć front do Bizerty. Lądowanie to było wymuszone przez wojska włosko-niemieckie posuwające się z Trypolitanii w stronę bazy w Bizercie w Tunezji. Wojska dostarczyły 3 transportowce. W tym samym czasie desant spadochronowy zajął pobliskie lotnisko Djidjelli, z którego 13 listopada wystartowały pierwsze samoloty.

Koło Casablanki amerykańskie samoloty z lotniskowca eskortowego "Suwannee" zatopiły francuski okręt podwodny "Sidi-Ferruch"

Atlantyk: W zatoce Biskajskiej brytyjskie samoloty omyłkowo zatopiły brytyjski okręt podwodny "Unbeaten".

12 listopad 1942

Libia: Alianci zdobyli Tobruk. W porcie włosi zatopili okręt podwodny "Sciesa", który po uszkodzeniu amerykańskimi bombami nie mógł sam wyjść w morze.

N. Gwinea: Australijczycy zdobyli Gorari na Szlaku Kokoda.

Guadalcanal: Amerykanie wyładowali posiłki. Japońskie samoloty zbombardowały lotnisko Hendersona.

Pacyfik: Pierwsza bitwa koło Guadalcanal. W nocy flota japońska w sile 2 pancerników, 2 krążowników i 14 niszczycieli podpłynęła do Guadalcanal, żeby ostrzelać lotnisko Hendersona oraz osłonić transport 11 transportowców w eskorcie 11 niszczycieli mających na pokładach posiłki. Japończycy nie dążyli do starcia, sądząc, że sama obecność pancerników zmusi amerykanów do ucieczki. Stało się inaczej, amerykanie po wycofaniu własnych transportowców, stawili czoło japończykom. Pod dowództwem kontradmirałów Dana Gallaghana i Normana Scotta ( był pierwszym amerykańskim admirałem pośmiertnie odznaczonym Medal of Honor za tę bitwę), naprzeciw japończykom wypłynęło 5 krążowników i 8 niszczycieli.

ZSRR: Tego dnia rozgorzała walka na ul. Tuwinskiej w o cysterny z benzyną których bronili żołnierze rosyjskiej 95 DP. Tego dnia cysterny przechodziły z rąk do rąk kilkakrotnie.

M. Śródziemne: Niemiecki okręt podwodny "U-515" zatopił brytyjski okręt-bazę niszczycieli "Hecla".

W rejonie Oranu brytyjskie kanonierki "Lotus" i "Starwort" zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-660".

Bałtyk: Koło Helu na skutek zderzenia zatonął niemiecki okręt podwodny "U-272".

13 listopad 1942

Pacyfik: Drugi dzień pierwszej bitwy koło Guadalcanal. O godz.1.24 na amerykańskich radarach pojawiły się japońskie okręty szykujące się do ostrzału lotniska. Amerykanie zwlekali z otwarciem ognia. O godz. 1.41 o mało nie doszło do zderzenia amerykańskiego niszczyciela z japońskim, co zaalarmowało japończyków, którzy zdążyli zmienić pociski z burzących na przeciwpancerne. Wymiana ognia rozpoczęła się o godz. 1.50 i trwała ok. pół godziny. Amerykanie stracili w niej 1 krążownik, 4 niszczyciele i dowódców. Kolejny krążownik, "Juneau" został zatopiony przez japoński okręt podwodny. Japończycy również ponieśli poważne straty. Poważnie został uszkodzony japoński pancernik "Hiei" zatopiły samoloty startujące z Guadalcanal. Zatopiły również 2 japońskie krążowniki i uszkodzili wszystkie pozostałe okręty. W skutek tych akcji nie doszło do zbombardowania lotniska i dostarczenia posiłków japońskiemu garnizonowi. 

N. Gwinea: Wojska australijskie zepchnęły japończyków na drugi brzeg rzeki Kumusi.

ZSRR: W pierwszej połowie listopada sytuacja na froncie wschodnim zmieniła się na korzyść Rosjan. Wojska radzieckie liczyły: 6.691 tys. żołnierzy, 77.851 dział i moździerzy, 7350 czołgów i 4544 samoloty. Natomiast wojska niemieckie liczyły: 6.200 tys. żołnierzy, 51.680 dział i moździerzy, 5080 czołgów i 3500 samolotów.

Atlantyk: Amerykańskie samoloty zatopiły koło Villa Cisneros francuski okręt podwodny "Le Conquerant".

M. Śródziemne: Niemiecki okręt podwodny "U-605" został zatopiony w rejonie Algieru przez brytyjskie kanonierki "Lotus" i "Poppy".

14 listopad 1942

Pacyfik: Druga bitwa koło Guadalcanal. Wcześnie rano lotnisko Hendersona ostrzelały 2 japońskie krążowniki nie wyrządzając poważniejszych szkód. Rankiem amerykańskie lotnictwo zatopiło 2 japońskie krążowniki i 7 transportowców. Wykryli też i zaatakowali nową japońską eskadrę, która wyruszyła z Rabaul na Guadalcanal. W składzie drugiej japońskiej eskadry były: pancernik, 4 krążowniki i 9 niszczycieli. Ze strony amerykańskiej czekały na nią 2 amerykańskie pancerniki i 4 niszczyciele. 

M. Śródziemne: Na północny wschód od Oranu brytyjskie samoloty zatopiły niemiecki okręt podwodny "U-595".

15 listopad 1942

Pacyfik: Drugi dzień drugiej bitwy koło Guadalcanal. 4 amerykańskie niszczyciele zostały zatopione lub wyłączone z bitwy, a pancernik "South Dakota" unieruchomiony. Drugi amerykański pancernik "Washington" zaatakował japoński pancernik "Kirishima" i w ciągu 2 minut 10 razy trafił go pociskami kalibru 406 mm. Płonący wrak japońskiego pancernika następnego dnia załoga musiała opuścić, a okręt zatopić. "Washington" zatopił również japoński niszczyciel. Po tych wydarzeniach japońska eskadra wycofała się. Tak zakończyła się potężna ofensywa japońska. Japończycy utracili 2 pancerniki, a z 10 tys. japońskich żołnierzy mających zasilić garnizon na wyspie, wylądowało zaledwie 4 tys. 5 tys. zdołano wyratować z tonących transportowców, ale wrócili oni z powrotem do Rabaul.  

M. Śródziemne: Niemiecki okręt podwodny "U-155" zatopił na zachód od Gibraltaru brytyjski brytyjski lotniskowiec eskortowy "Avenger".

Koło Kadyksu załoga zatopiła francuski okręt podwodny "Le Tonnant", który został ciężko uszkodzony koło Casablanki przez alianckie okręty.

Na północ od Algieru brytyjskie samoloty zatopiły niemiecki U-boot "U-259".

16 listopad 1942

Tunezja: Siły zbrojne państw Osi opanowały cały kraj.

N. Gwinea: Amerykańska 32 DP i australijska 7 DP zbliżały się do Buna -Gona i Sanananda.

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-173" został zatopiony koło Casablanki przez amerykańskie niszczyciele "Woolsey", "Swanson" i "Quick".

17 listopad 1942

N. Gwinea: Japończycy wysłali posiłki lotnicze i piechoty do Buna-Gona.

M. Śródziemne: Niemiecki okręt podwodny "U-331" został zatopiony na zachód od Algieru przez samoloty z brytyjskiego lotniskowca "Formidable".

18 listopad 1942

N. Gwinea: Amerykańsko-australijskie oddziały dotarły do zewnętrznych linii obrony w Buna-Gona.

Guadalcanal: Na zachód od rzeki Matanikau atakował amerykański batalion piechoty i choć opór japoński był słaby to niedoświadczeni w walkach w dżungli żołnierze amerykańscy posuwali się bardzo wolno.

19 listopad 1942

ZSRR: Rozpoczęła się radziecka ofensywa pod Stalingradem, która przerodziła się w bitwę decydującą o losach wojny. Po dokładnym przygotowaniu wojska radzieckie zaatakowały skrzydła 6 armii niemieckiej złożonej w dużej części przez żołnierzy węgierskich, rumuńskich i włoskich. Wojska frontu południowo-zachodniego nacierały siłami 5 armii pancernej i 21 armii z przyczółków nad Donem w rejonach na wschód od Serafimowicza i Kleckiej na odcinku obrony rumuńskiej 3 armii. Rosyjska 5 armia pancerna napotkała na swojej drodze zacięty opór nieprzyjaciela, szczególnie 14 DPG nacierająca na wzgórze 228. Nieco lepiej poszło 21 armii, która wdarła się w głąb rumuńskiej obrony. W ciągu pierwszych 2 godzin natarcia wojska rosyjskie wdarły się na 2 do 3 km w głąb pozycji rumuńskich. Aby jak najszybciej przełamać rumuńską obronę Rosjanie wprowadzili do walki 1 i 26 korpusy pancerne 5 armii pancernej oraz 4 korpus pancerny i 3 korpus kawalerii gwardii 21 armii. Około południa front został przerwany i Rosjanie uderzyli na południe. Wojska pancerne i kawaleria parły do przodu natomiast rozbite jednostki wroga likwidowała posuwająca się za nimi piechota, biorąc wielu Rumunów do niewoli. Większy opór stawili Rumuni z 13 DP we wsi Gromki na kierunku natarcia rosyjskiego 4 korpusu pancernego. Do końca dnia korpus ten zdobył miejscowość Manojlin. Radziecki 3 korpus kawalerii rozbił w okolicy Niżnie-Buzinowski i Wierzchnie-Buzinowski niemiecką 14 DP z odwodów 6 armii. Tymczasem wojska radzieckiego frontu dońskiego prowadziły działania zaczepne. 65 armia wdarła się na głębokość 4-5 km w obronę wroga, zdobywając kompleks wzgórz w rejonie Mieło-Kleckiej. Niewielki sukces odniosła 24 armia, której nie udało się rozerwać Rumuńskiej obrony. Tego dnia oddziały rosyjskie rozbiły 2 i 4 rumuńskie korpusy i wdarły się na głębokość ok. 25 km w obronę rumuńskiej 3 armii.

Guadalcanal: Do natarcia przyłączyły się bardziej doświadczone amerykańskie oddziały. Japoński opór nadal był słaby i dopiero w nocy japończycy podciągnęli odwody. 

N. Gwinea: Amerykanie i Australijczycy dotarli do głównej linii obrony japońskiej i utknęli w miejscu. 

Atlantyk: Na zachód od Gibraltaru brytyjskie samoloty zatopiły niemiecki U-boot "U-98".

20 listopad 1942

Guadalcanal: Japończycy zaatakowali 2 amerykańskie bataliony będące na zachodnim brzegu rzeki Matanikau, lecz zostali zatrzymani przy pomocy artylerii i lotnictwa.

ZSRR: Drugi dzień radzieckiego kontruderzenia pod Stalingradem. Radziecki 26 korpus pancerny 5 armii pancernej wdarł się do dużej miejscowości Pieriełazowski, zadał duże straty rumuńskiej 1 dywizji pancernej oraz rozbił sztab rumuńskiego 5 korpusu piechoty. Tego dnia wojska rosyjskich frontów dońskiego i południowo-zachodniego natrafiły na wzmocniony opór wojsk niemieckich i rumuńskich. Radziecki 26 korpus pancerny po zwycięstwie nad niemieckim 48 korpusem, uderzył na południowy wschód na Kałacz, chcąc zdobyć most na Donie. W tym samym kierunku parł rosyjski 4 korpus pancerny w celu połączenia się z wojskami frontu stalingradzkiego i zamknięcia okrążenia nad niemiecką 6 armią. Radziecki 1 korpus pancerny i 8 korpus kawalerii zniszczył niemiecka 22 DPanz. Tego dnia wojska radzieckie osiągnęły miejscowości Ostrow i Kaczalińska. Rosyjskie 5 armia pancerna i 21 armia spotkały się w rejonie Manajkina i Raspopinskiej, co doprowadziło do okrążenia rumuńskich 4 i 5 korpusu. Rumuńska 3 armia została praktycznie rozbita. Rosyjska 65 armia posunęła się kilka kilometrów w kierunku południowym, a 25 armia w dalszym ciągu nie osiągnęła sukcesu. Rano na rumuńską 4 armię spadło natarcie frontu stalingradzkiego. W tym momencie stało się jasne, że jeżeli rosyjskim frontom uda się przerwać rumuńską obronę, wojska niemieckie w Stalingradzie zostaną okrążone. 51 armia radziecka przełamała obronę rumuńską niszcząc jego 18 DP. Do wyłomu wprowadzony został radziecki 4 korpus zmechanizowany, który pod wieczór osiągnął wieś Płodowitoje. Pomyślnie atakowały 57 armia i 64 armia. 

Atlantyk: Na środkowym północnym Atlantyku norweska korweta "Potentilla" zatopiła niemiecki okręt podwodny "U-184".

Na Morzu Barentsa podczas sztormu zatonął radziecki niszczyciel "Sokruszytielnyj".

21 listopad 1942

N. Gwinea: Oddziały australijsko-amerykańskie daremnie atakowały japońskie pozycje pod Sanananda koło Buna.

Guadalcanal: Amerykańskie pułki 164 i 182 utknęły na sprytnie ufortyfikowanej japońskiej linii obrony.

ZSRR: Kolejny dzień radzieckiego natarcia pod Stalingradem. Radziecki 4 korpus zmechanizowany z frontu stalingradzkiego po 17-sto godzinnym natarciu wtargnął w obronę rumuńską na głębokość 40 km i w południe zajął miejscowość Zety. Oddziały rosyjskiej 57 armii przerwały front i dotarły do miejscowości Blinnikow i Nariman. 4 i 26 korpusy pancerne rosyjskiego frontu południowo-wschodniego po opanowaniu Manojlina skręciły na wschód, by najkrótszą drogą dotrzeć do mostu w Kałaczu.   

Atlantyk: Samoloty brytyjskiego lotniskowca "Victorious" zatopiły koło Irlandii niemiecki U-boot "U-517".

22 listopad 1942

ZSRR: Wojska dowodzone przez gen. Żukowa otoczyły Niemców w Stalingradzie. Wojska rosyjskie 26 korpusu pancernego zdobyły most w Kałaczu. Tego dnia jednostkom radzieckim do zamknięcia okrążenia zabrakło tylko 80 km. 4 korpus zmechanizowany frontu stalingradzkiego dotarł do miasta Sowiecki. 

N. Gwinea: Japończycy nie ustępowali w obronie Buna i Gona organizując od czasu do czasu przeciwnatarcia.

23 listopad 1942

Guadalcanal: Amerykański 8 pułk PM spróbował nacierać przez pozycję 164 pułku, ale bez powodzenia. Atak odwołano.

ZSRR: Nastąpiło ostateczne i trwałe okrążenie niemieckiej 6 armii polowej i części 4 armii pancernej pod Stalingradem. Tego dnia dokonały tego oddziały rosyjskiego 4 korpusu pancernego dotarli do Sowieckiego, gdzie przebywały już oddziały 4 korpusu zmechanizowanego frontu stalingradzkiego. Poddały się okrążone oddziały rumuńskich 4 i 5 korpusów.

24 listopad 1942

Pacyfik: Amerykańskie samoloty zatopiły japoński niszczyciel próbujący dowieźć zaopatrzenie na Guadalcanal.

N. Gwinea: Alianci nadal bezskutecznie atakowali japońską obronę.

ZSRR: Wykonując rozkaz Hitlera o pomocy dla okrążonej pod Stalingradem 6 armii, pod Niżny Astachow przybył niemiecki 17 korpus, który pod wieczór odrzucił oddziały rosyjskie na wschodni brzeg rzeki Czyr i opanował przyczółek pod Bokowską, a następnie przedzierał się wzdłuż doliny rzeki Kriwa w kierunku północnym zajmując Dubowski.

M. Śródziemne: Na zachód od Sycylii włoski trałowiec "Groppo" zatopił brytyjski okręt podwodny "Utmost".

25 listopad 1942

N. Gwinea: Ustały walki wokół Buna-Gona. Dochodziło tylko do pojedynków artyleryjskich i utarczek patroli.

26 listopad 1942

Pacyfik: Alianckie krążowniki: holenderski "Jacob van Heemskerck" i australijski "Adelaide" przechwyciły niemiecki łamacz blokady płynący do Francji z Holenderskich Indii Wschodnich.

ZSRR: Resztkom niemieckiego 48 korpusu pancernego, które walczyły w okrążeniu między rzekami Kurtłak i Cuckan, udało się przebić na wschodni brzeg rzeki Czyr w rejonie Czernyszewskiej, zająć tam obronę i zamknąć w ten sposób lukę między 3 armią rumuńską a niemieckim 17 korpusem. Tym samym Niemcom udało się ustabilizować front w obszarze wielkiego łuku Donu.

27 listopad 1942

N. Gwinea: Wojska amerykańsko-australijskie po niepowodzeniach ostatnich dni rozpoczęły  przegrupowanie sił.

Guadalcanal: Trwało przegrupowanie wojsk amerykańskich.

Francja: Do Tulonu wkroczyły pancerne kolumny niemieckie. Załogi okrętów francuskich nie chcąc oddać ich w ręce niemieckie, zatopiły okręty przez otwarcie zaworów dennych lub też ciężko je uszkodziły ładunkami wybuchowymi. Na dnie spoczęły pancerniki "Dunkerque", "Strasbourg" i "Provence", ciężkie krążowniki "Algerie", "Colbert", "Dupleix" i "Foch", lekkie krążowniki "La Galissonniere", "Marseillaise", "Jean de Vienne" oraz 30 niszczycieli i torpedowców m. in. "Lynx", "Panthere", "Guepard", "Lion", "Valmy", "Vauban", "Verdun", "Aigle", "Gerfaut", "Vautour", "Cassard", "Kersaint", "Tartu", "Vauquelin", "L'indomptable", "Magador", "Volta", "Trombe", "Bordelais", "La Palme", "Le Mars", "Casque", "Mameluk", 16 okrętów podwodnych "Caiman", "Redoutable", "Vengeur", "Acheron", "Fresnel", "Henri Poincare", "L'espoir", "Pascal", "Galatee", "Naiade", "Sirene", "Eurydice", "Thetis", "Venus", "Diamant" i "L'aurore" i różne jednostki pomocnicze razem 77 okrętów. Z portu udało się wyjść tylko 4-rem okrętom podwodnym "Casabianca", "Le Glorieux", "Marsouin" i "Iris".

M. Śródziemne: Włoski torpedowiec "Circe" zatonął koło Sycylii po przypadkowym zderzeniu ze statkiem handlowym.

28 listopad 19421`

M. Śródziemne: Na północ od Bony w Algierii niszczyciel brytyjski "Quentin" i australijski "Quiberon" zatopiły włoski okręt podwodny "Dessie".

29 listopad 1942

Guadalcanal: Liczebność wojsk japońskich na wyspie doszła do 30 tys. i stała się równa liczebności wojsk amerykańskich. Od tej pory na skutek braku zaopatrzenia będzie tylko maleć, natomiast amerykańska rosnąć.

N. Gwinea: Amerykańskie samoloty nie dopuściły do rozładunku zaopatrzenia z 4 japońskich niszczycieli w Gona.

30 listopad 1942

Pacyfik: Bitwa pod Tassafaronga. Japońska eskadra "Tokijskiego ekspresu" w składzie 8 niszczycieli pod dowództwem admirała Tanaki, została przechwycona przez silniejszą eskadrę amerykańską składającą się z 5 krążowników i 7 niszczycieli. Starcie trwało bardzo krótko. Japońskie okręty zrobiły błyskawiczny zwrot, odpaliły salwę torped i odeszły w morze. Jeden ciężki krążownik amerykański został zatopiony a 3 poważnie uszkodzone. Zginęło 400 amerykańskich marynarzy. Japończycy nie ponieśli żadnych strat.

N. Gwinea: Oddziały australijsko-amerykańskie uderzyły na linie japońskiej obrony pod Buna-Gona i odnieśli niewielki sukces.

Japonia: W doku w porcie w Jokohamie spłonął niemiecki krążownik pomocniczy "Thor" stojący obok zbiornikowca który eksplodował. W swoim drugim rajdzie który trwał 321 dni zatopił 7 statków (35 120 BRT) i pochwycił 3 (20 917 BRT).  

ZSRR: Dowództwo rosyjskie zdecydowało się nie przerywać natarcia pod Stalingradem i jak najszybciej zniszczyć niemieckie oddziały okrążone w mieście. Tymczasem Hitler nakazał niemieckiemu dowódcy 6 armii Paulusowi trwać na pozycjach za wszelką cenę. Był to wyrok na niemiecką 6 armię, ponieważ Niemców nie było stać ani na zaopatrywanie z powietrza okrążonych dywizji, ani na wyrwanie ich z okrążenia. Do wieczora tego dnia obszar zajmowany przez okrążonych Niemców zmniejszył się o więcej niż połowę. Jego szerokość z północy na południe wynosił od 30 do 40 km, z zachodu na wschód od 70 do 80 km.

Atlantyk: W tym miesiącu niemieckim U-bootom działającym na Atlantyku udało się zatopić 106 statków (636 907 BRT). 

Bałtyk: W tym miesiącu na Bałtyku zaginął radziecki okręt podwodny "Szcz-306".

Styczeń - Luty - Marzec - Kwiecień - Maj - Czerwiec - Lipiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Grudzień