Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 marzec 1941

Bułgaria: Bułgaria przystąpiła do Paktu Trójstronnego. W ten sposób oprócz zapewnień militarnych uzyskała możliwość zajęcia po zakończeniu działań części greckiej Tracji oraz części Macedonii Egejskiej. 

Atlantyk: Ze Scapa Flow rozpoczęto operację pod kryptonimem "Claymore". Jej zadaniem było opanować wyspy Lofoty położone koło Narwiku i zdobyć niemiecką maszynę szyfrującą Enigma. 600 ludzi wiozły dwa statki osłaniane przez 5 niszczycieli typu "Tribal" i 2 krążowniki. 

2 marzec 1941

Bułgaria: Do Bułgarii weszły niemieckie oddziały 2 A. przygotowujące się do operacji "Marita" na Bałkanach.

3 marzec 1941

Libia: Siły brytyjskie zajęły Cyrenajkę.

4 marzec 1941

Atlantyk: Na Lofotach wylądował brytyjski desant całkowicie zaskakując Niemców. Po krótkotrwałej walce wzięto 213 jeńców oraz zatopiono kilka statków niemieckich. Zdobyto również bezcenne tabele kluczy i nastawy pierścieni do enigmy. 

5 marzec 1941

6 marzec 1941

M. Śródziemne:  Włoski okręt podwodny "Anfitrite" został zatopiony w rejonie Kreta-Kasos przez brytyjski niszczyciel "Greyhound".

Bałkany: Rozpoczęła się niemiecka operacja "Marita" mająca na celu ratowanie armii włoskiej w Grecji oraz podbój Bałkanów.

7 marzec 1941

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-47" został zatopiony na południe od Islandii przez brytyjski niszczyciel "Wolverine" podczas ataku na konwój OB-293, a korwety z osłony konwoju zatopiły "U-70".

Grecja: Do Grecji przybył Brytyjski Korpus Ekspedycyjny.

8 marzec 1941

Atlantyk: Niemieckie okręty podwodne w pobliżu Freetown na Południowym Atlantyku zatopiły 6 statków brytyjskich z konwoju SL-67 o łącznej masie 36 000 BRT.

Malta: Samoloty Osi zrzuciły na Maltę ok. 152 000 funtów bomb.

9 marzec 1941

10 marzec 1941

11 marzec 1941

USA: Ustanowienie prawa "Lend-lease" pozwalającego na dostarczanie broni dla Wielkiej Brytanii.

12 marzec 1941

13 marzec 1941

14 marzec 1941

15 marzec 1941

Egipt: Ofensywa niemiecka gen. Rommla przeciwko Brytyjczykom.

16 marzec 1941

Somalia: Brytyjskie Royal Navy ostrzelało miasto Berbera, a pod wieczór już opuszczone przez obrońców włoskich zajęły wojska brytyjskie. 

17 marzec 1941

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-100" został zatopiony na południowy wschód od Islandii przez brytyjski niszczyciel "Vanoc". Parę minut później brytyjski niszczyciel "Walker" zatopił bombami głębinowymi okręt podwodny "U-99". U-bootom udało się z brytyjskiego konwój SL-68 zatopić 7 statków o łącznym tonażu 38 003 BRT. 

M. Śródziemne: Kołom wybrzeża albańskiego brytyjskie samoloty zatopiły włoski torpedowiec "Andromeda".

18 marzec 1941

19 marzec 1941

20 marzec 1941

21 marzec 1941

22 marzec 1941

23 marzec 1941

W. Brytania: Polski Dywizjon 300 wziął udział w nalocie na Berlin.

Atlantyk: Niemiecki okręt podwodny "U-551" został zatopiony na południowy wschód od Islandii przez brytyjski trawler "Visenda".

24 marzec 1941

Bałtyk: W Lipawie zatonął radziecki niszczyciel "Lenin".

Libia: Siły niemieckie zajęły El Agheila.

25 marzec 1941

Jugosławia: Jugosławia przystąpiła do Trójprzymierza. Jednak przewrót polityczny przywrócił poprzedni stan.

26 marzec 1941

27 marzec 1941

Kreta: Włosi zorganizowali udaną akcję atakując brytyjskie okręty stojące w zatoce Suda na Krecie. 2 włoskie torpedowce przewiozły 6 specjalnych łodzi motorowych wypełnionych materiałem wybuchowym. Zatopiono 2 duże statki i ciężko uszkodzono krążownik "York"

Etiopia: Po kilkudziesięciodniowych walkach brytyjskie wojska zepchnęły siły włoskie z płaskowyżu Keren. W walkach tych zginęło ok. 3 tys. Włochów i ok. 500 Brytyjczyków.  

28 marzec 1941

M. Śródziemne:  Bitwa koło przylądka Matapan. Poprzedniego dnia brytyjskie rozpoznanie lotnicze dostrzegło włoską flotę: pancernik "Vittorio Veneto", 6 ciężkich, 2 lekkie krążowniki i 14 niszczycieli, która wypłynęła z zadaniem atakowania brytyjskich transportów płynących z Suezu do Grecji. Przeciwko nim Brytyjczycy wysłali 27 maja swoją flotę w składzie: z Aleksandrii wyszły: lotniskowiec "Formidable", pancerniki "Warspite", "Barham" i "Valiant" oraz flotylla niszczycieli, z Pireusu krążowniki "Perth", "Gloucester", "Orion" i "Ajax" oraz 4 niszczyciele. Rankiem ok. 8.00 krążowniki brytyjskie dostrzegły krążowniki włoskie i po stwierdzeniu, że znajdują się między nimi a pancernikiem "Vittorio Veneto" co nie było korzystne, zmieniły kurs aby wciągnąć je w zasięg ognia własnych pancerników. Włosi nie dali się wciągnąć i zawrócili, co z kolei zmusiło Brytyjczyków do podjęcia pościgu. Dostały się w ten sposób pod ostrzał włoskiego pancernika i po położeniu zasłony dymnej zawróciły. W tym czasie samoloty brytyjskie z lotniskowca "Formidable" i z "Illustriousa" stacjonujące na Krecie zaatakowały włoski pancernik uszkadzając go. Teraz Włosi zawrócili w stronę Tarentu i zaczęli uchodzić. Dowództwo brytyjskie wiedziało, że jeżeli nie dojdzie tego dnia do bitwy, to następnego dnia ich okręty dostana się w zasięg włoskiego lotnictwa lądowego. Zdecydowano się więc na niebezpieczny atak nocny. Lotnictwo brytyjskie przeprowadziło atak torpedowy uszkadzając ciężki krążownik "Pola". O 20.40 brytyjskie niszczyciele odłączyły się od reszty floty z zamiarem wykonania ataku torpedowego. O 22.00 pancernik "Valiant" dostrzegł na radarze okręty włoskie i pół godziny później wraz z "Warspite" oddały salwę burtową z odległości 3 km do pierwszego okrętu w szyku, zaś "Barham" do drugiego w szyku. Były to włoskie ciężkie krążowniki "Fiume" i "Zara" oraz niszczyciele "Gioberti" , "Alfieri", "Oriani" i "Carducci" wysłane na pomoc unieruchomionemu krążownikowi "Polo". Włoskie krążowniki natychmiast zatonęły, zaś niszczyciele przeprowadziły nieudany atak torpedowy. Następnie zatopiono uchodzące 2 włoskie niszczyciele "Alfieri" i "Carducci", które dopadły brytyjskie niszczyciele "Havock" i "Stuart". Kilka godzin później brytyjskie niszczyciele "Jervis" i "Nubian" odnalazły unieruchomiony włoski krążownik "Pola" i po zabraniu załogi zatopiły go. Było to spore zwycięstwo i choć nie udało się dopaść uszkodzonego pancernika "Vittorio Veneto" to bez strat własnych zatopiono 3 ciężkie krążowniki i 2 niszczyciele.

Włoskie okręty zaatakowały brytyjskie konwoje do Grecji. Włoski torpedowiec "Antonio Chinotto" zatonął koło Sycylii po wejściu na minę.

29 marzec 1941

30 marzec 1941

31 marzec 1941

Atlantyk: Niemieckim i Włoskim okrętom podwodnym podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić 41 statków o łącznym tonażu 236 549 BRT.

M. Śródziemne:  Włoski okręt podwodny "Capponi" został zatopiony prawdopodobnie w rejonie Stromboli na Morzu Tyreńskim przez brytyjski okręt podwodny "Rorqual".

Koło Krety włoski okręt podwodny "Ambra" zatopił brytyjski krążownik "Bonaventure".

Styczeń - Luty  - Kwiecień - Maj - Czerwiec - Lipiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień