Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

1 maj 1941

2 maj 1941

M. Śródziemne: Po wejściu na minę na Malcie zatonął brytyjski niszczyciel "Jersey".

Libia: Do Trypolisu przybywa niemiecka 15 DPanc.

3 maj 1941

M. Śródziemne: W rejonie przylądka Bon w Tunezji po wejściu na minę zatonął brytyjski okręt podwodny "Usk" (?inne źródła podają, że zatopiły go włoskie niszczyciele koło wybrzeży Sycylii 1 maja).

 Brytyjskie bombowce zatopiły koło Tripolisu włoski torpedowiec "Canopo"

4 maj 1941

M. Śródziemne: Po wejściu na minę zatonął włoski torpedowiec "Giuseppe La Farina".

5 maj 1941

Irak: Początek kontrofensywy brytyjskiej na Irak.

Etiopia: Po 5 latach wygnania imperator Haile Selassie triumfalnie powraca do Addis Abeby we włoskiej limuzynie Alfa Romeo.

6 maj 1941

7 maj 1941

Atlantyk: Niemieckie U-booty zaatakowały brytyjski konwój OB-318 i zatopiły 7 statków o łącznym tonażu 39 355 BRT. 

8 maj 1941

O. Indyjski: W rejonie Szeszeli brytyjski ciężki krążownik "Cornwall" zatopił niemiecki krążownik pomocniczy "Pinguin", który do tej pory zdążył zatopić 17 brytyjskich statków handlowych i 11 jednostek wielorybniczych o łącznej pojemności 136 551 BRT.

9 maj 1941

10 maj 1941

Atlantyk: Koło Grenlandii brytyjski niszczyciel "Bulldog" zatopił niemiecki okręt podwodny "U-110", który zaatakował brytyjski konwój OB-318. W sumie niemieckie okręty podwodne zatopiły z tego konwoju 7 statków o łącznej masie 39 255 BRT.

11 maj 1941

12 maj 1941

13 maj 1941

M. Śródziemne: Koło wybrzeża Libii zatonął po wejściu na minę brytyjski okręt podwodny "Undaunten", albo jak podają inne źródła zatopił go włoski torpedowiec "Pleiadi".

14 maj 1941

15 maj 1941

Kreta: Lotnictwo niemieckie bombardowało Kretę w ramach przygotowań do desantu.

Libia: Na przełęczy Halfaja jeden ze szwadronów brytyjskich płk. O'Connora zaatakował pozycje włoskie tracąc 7 z 10 czołgów Matilda, które brały udział w tym ataku. Było to ostrzeżenie, że włoscy artylerzyści nie stracili jeszcze ducha walki i mogą dzielnie stawić czoła niespodziewanemu atakowi.  

16 maj 1941

17 maj 1941

18 maj 1941

Polska: Z portu w Gdyni wypłynęły na korsarską akcję niemiecki pancernik "Bismarck" i krążownik "Prinz Eugen". W związku z tym Brytyjczycy postanowili nie wypuścić niemieckich okrętów na otwarte wody i zablokowały cieśniny kilkoma pancernikami i krążownikami. 

Jugosławia: Z części zajętej przez państwa osi Jugosławii powstaje Królestwo Chorwacji.

19 maj 1941

Kreta: Brytyjskie samoloty myśliwskie pozostające na Krecie zostały odesłane do Egiptu.

20 maj 1941

Kreta: Niemcy zaatakowali Kretę, której znaczenie strategiczne z powodu jej usytuowania o 600 km. do portu Aleksandrii i o 300 km. od Tobruku było ogromne. Po dwóch kolejnych bombardowaniach na lotniska Maleme i Candie, wszystkie wystawione do ataku jednostki, tj. 493 samoloty Junkers Ju-52, wyrzuciły swoich spadochroniarzy (ok. 20 000), poczynając od godz. 7.15. Desant spadochroniarzy w pełnym uzbrojeniu był sprawnie przeprowadzony. Do wieczora aliantom udało się zlikwidować desanty w 3 miejscach. Pozostał tylko silny oddział ok. 8 tys. żołnierzy w zachodniej części wyspy.

Atlantyk: Na północy niemieckie "wilcze stado" U-bootów zaatakowało brytyjski konwój HX-126. W sumie niemieckie okręty podwodne zatopiły z tego konwoju 9 statków o łącznej masie 54 451 BRT.

M. Śródziemne: Na Morzu Egejskim po wejściu na minę zatonął włoski torpedowiec "Curtatone".

21 maj 1941

O. Spokojny: Koło Afryki Południowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną statek handlowy "Robin Moor".

Atlantyk: Ze Scapa Flow wyruszył zespół brytyjskich pancerników "Prince of Wales" i "Hood" oraz 6 niszczycieli z zadaniem nie przepuszczenia niemieckiego pancernika "Bismarck" przez cieśniny Duńskie.

Kreta: Niemieckie samoloty zatopiły brytyjski niszczyciel "Juno", który patrolował wody koło wyspy, a uszkodziły krążownik "Ajax". Pod wieczór brytyjska eskadra zniszczyła konwój wiozący zaopatrzenie i żołnierzy na Kretę. Zginęło ok. 4 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich.

M. Śródziemne: W rejonie Wysp Jońskich zatonął włoski niszczyciel "Mirabello" po wejściu na miny. 

22 maj 1941

Atlantyk: Ze Scapa Flow wyruszył zespół brytyjskich pancerników "Repulse" i "King George V", lotniskowiec "Victorious", krążowniki "Galatea", "Aurora", "Kenya" i "Hermione" oraz 7 niszczycieli i udał się na południowy zachód od Islandii z zadaniem przechwycenia niemieckiego pancernika "Bismarck" gdyby udało mu się przedrzeć przez cieśniny Duńskie.

Kreta: Rano gdy brytyjskie krążowniki szykowały się do zatopienia kolejnego konwoju zmierzającego na wyspę, nadleciały niemieckie samoloty bombowe i zaatakowały dwójkami. Uszkodzone zostały krążowniki "Naiad" i "Carlisle". Później samoloty niemieckie zatopiły niszczyciel "Greyhound" i krążowniki "Gloucester" i "Fiji".

23 maj 1941

Kreta: Na południe od Krety uległy ciężkim nalotom i zatonęły brytyjskie niszczyciele "Kashmir" i "Kelly"

24 maj 1941

O. Spokojny: Bitwa pomiędzy pancernikami brytyjskimi a niemieckim pancernikiem "Bismarck". Zespół brytyjski złożony z dwóch pancerników "Prince of Wales" i "Hood" o godz. 5.35 zauważył niemiecki pancernik "Bismarck" i towarzyszący mu krążownik "Prinz Eugen". Tuż przed otwarciem ognia dowódca brytyjski wiceadmr. Holland rozkazał skupić ogień na okręcie z lewej strony, który został zidentyfikowany jako "Bismarck". W rzeczywistości był to jednak niemiecki krążownik. W ostatniej chwili Brytyjczycy zauważyli pomyłkę. O 5.52 obie strony rozpoczęły ogień. O 6.00 pełna salwa "Bismarcka" trafiła "Hooda" który w kilka minut zatonął. Uszkodzony "Prince of Wales" położył zasłonę dymną i oddalił sie. "Bismarck też został uszkodzony co skłoniło jego dowódcę do zawrócenia do portów Francji. Niemiecka eskadrę nadal śledziły brytyjskie krążowniki "Norfolk" i "Suffolk". Dowództwo brytyjskie do obławy włącza dodatkowo lotniskowiec "Akr Royal", pancerniki "Renown", "Rodney" i "Ramilies", krążownik "Sheffield" i 9 niszczycieli. Niemieckie okręty postanawiają się oddzielić i żeby ułatwić oddalenie krążownika "Prinz Eugen", "Bismarck" zwalnia i podejmuje wymianę ognia z Brytyjczykami jednak bez rezultatu.

25 maj 1941

26 maj 1941

O. Spokojny: O godz. 10.30 niemiecki pancernik "Bismarck" został odnaleziony przez brytyjską łódź latającą typu "Catalina". Następnie odkrył jego obecność brytyjski krążownik "Sheffield", który naprowadził na cel samoloty "Swordfish" z lotniskowca "Ark Royal". Samoloty trafiają niemiecki pancernik 2 torpedami uszkadzając mu stery. Następnie do akcji wkraczają niszczyciele. Korsarza odnajduje i przez 59 minut prowadzi z nim wymianę ognia polski "Piorun". Pozostałe niszczyciele "Maori", "Cossack", "Sikh", "Zulu" korzystając z tego wykonują atak torpedowy i trafiają z odległości 3 tys. m 3 torpedami unieruchamiając "Bismarcka" ok. 400 Mm od Brestu.

27 maj 1941

O. Spokojny: Zatopienie niemieckiego pancernika "Bismarck". Rano uszkodzony, płynący z prędkością kilku węzłów, lecz nadal groźny okręt zostaje o 8.47 ostrzelany przez pancerniki "King George V" i "Rodney". O 10.00 niemiecka artyleria była już rozbita i okręt jest jeż wrakiem. W tej sytuacji krążownik "Dorsetshire" topi go salwą torped. W odwecie niemieckie samoloty zatapiają podczas bombardowań okrętów brytyjskich niszczyciel "Mashona".

Kreta: Dowództwo brytyjskie na wyspie podjęło decyzję o ewakuacji. Aby odciąć niemieckie lotnictwo lotniskowiec "Formidable" i pancerniki "Barham" i "Queen Elizabeth" zniszczyły pobliskie lotnisko na wyspie Karpathos. Samolotom niemieckim udało się uszkodzić jednak brytyjski lotniskowiec.

28 maj 1941

Kreta: Zakończyła się bitwa o Kretę, która przejdzie do historii wojen morskich jako jedna z najkrwawszych i najkosztowniejszych operacji. Straty aliantów w 8-dniowej bitwie powietrzno-morskiej wyniosły: 3 krążowniki, 6 niszczycieli i 44 statki (222 824 BRT) zatopione i 2 pancerniki, lotniskowiec, 6 krążowników i 7 niszczycieli uszkodzonych. Rozpoczęła się faza ewakuacji. W drodze do Heraklionu zostają uszkodzone brytyjskie krążownik "Ajax" i niszczyciel "Imperial".

29 maj 1941

Kreta: Na skutek uszkodzeń został zatopiony przez niszczyciel "Hotspur" brytyjski niszczyciel "Imperial".

30 maj 1941

M. Śródziemne: Lotnictwo niemieckie atakuje brytyjskie okręty powracające z Krety do Aleksandrii i zatapia niszczyciel "Hereward" oraz uszkadza niszczyciel "Decoy" i krążowniki "Dido", "Perth" i "Orion".

Kreta: Zakończyła się ewakuacja wojsk brytyjskich z Krety. Zdołano ewakuować z wyspy 18 600 żołnierzy, a do niewoli niemieckiej dostało się ok. 13 tys.

31 maj 1941

Irak: Zawieszenie broni pomiędzy Irakiem i Wielką Brytanią.

Atlantyk: Niemieckim i Włoskim okrętom podwodnym podczas tego miesiąca udało się w sumie zatopić 63 statków o łącznym tonażu 362 268 BRT.

Styczeń - Luty  - Marzec - Kwiecień - Czerwiec - Lipiec - Sierpień - Wrzesień - Październik - Listopad - Grudzień